Wpływ kwasów omega 3 na układ nerwowy oraz mózg

Kwasy tłuszczowe omega-3 są jednymi z tych związków, które zalicza się do tzw. “zdrowych tłuszczy”. Ich głównym źródłem w diecie, a w zasadzie najbardziej bogatym są ryby i to m.in. z ich powodu w ostatnim czasie dietetycy zachęcają do uważnego spożywania ryb w codziennej diecie. Statystyki pokazują jasno, że jemy ryb zdecydowanie za mało, a w związku z tym możemy cierpieć na niedobór m.in. kwasów omega 3. Natomiast te są po prostu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Kwasy tłuszczowe omega-3 mają pozytywny wpływ na organizm. Uczestniczą w budowie komórek, wspierają funkcje błon komórkowych, a przez to w zasadzie usprawniają i uczestniczą we wszystkich procesach zachodzących w organizmie człowieka. Mają wpływ na układ pokarmowy, oddechowy, rozrodczy, sercowo-naczyniowy, a także na cały układ nerwowy i tak ważny narząd, jakim jest mózg. Nic zatem dziwnego, że dietetycy zalecają i przypominają spożycie odpowiednich ilości ryb, które są bogatym źródłem kwasów omega 3. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się temu, w jaki sposób oddziałują one na układ nerwowy oraz mózg.

Dlaczego kwasy tłuszczowe omega 3 są tak ważne dla układu nerwowego człowieka?

Warto zacząć od tego, jaki wpływ kwasy omega 3 mają na sam mózg, ponieważ jest to nasz komputer operacyjny i jest on bardzo istotny także w przypadku układu nerwowego. Co ciekawe, ponad połowę składu mózgu człowieka stanowią kwasy tłuszczowe, z czego ok. 25% stanowią kwasy tłuszczowe omega 3. Nic zatem dziwnego, że do prawidłowego funkcjonowania mózg oraz układ nerwowy po prostu ich potrzebują. Kwasy tłuszczowe omega 3 poprawiają stopień ukrwienia mózgu, a dzięki temu lepiej on funkcjonuje i przesyła sygnały nerwowe. Co ciekawe, mają one także właściwości protekcyjne względem nerwów, które uszkodzone wywołują m.in. drętwienia kończyn.

Ponadto, są wykorzystywane przy leczeniu wielu chorób, takich jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, a także wielu różnych chorób i zaburzeń psychicznych, takich jak autyzm depresja, czy nawet schizofrenia. Mają także pozytywny wpływ na osoby cierpiące na padaczkę oraz ogólnie wpływają na poprawę naszego samopoczucia. Co ciekawe, kwasy tłuszczowe omega 3 są także zalecane do stosowania przez kobiety w ciąży, ponieważ wpływają one pozytywnie na proces kształtowania się układu nerwowego oraz mózgu płodu. 

Odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych omega 3 (https://sklep.sfd.pl/Zdrowe_tluszcze-k125.html) jest po prostu niezbędna z punktu widzenia układu nerwowego oraz mózgu. Jednak z różnych względów może być utrudnienie ich dostarczenie w odpowiednich ilościach za sprawą pożywienia. W takich sytuacjach i po konsultacji ze specjalistą, warto rozpocząć ich suplementację za pomocą takich preparatów jak SFD Nutrition Omega 3 Strong.

Kwasy tłuszczowe omega 3 a wzrok

Kwasy tłuszczowe omega 3 mają też wpływ na narząd wzroku i bardzo unerwione miejsce będące ważną częścią układu nerwowego człowieka - oczy. Potrzebują one kwasów omega 3 do prawidłowego rozwoju, a gdy ich zabraknie w organizmie, może to doprowadzić do licznych i poważnych wad tego narządu. Ponadto są one wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń i chorób narządu wzroku, a w tym tzw. zespole suchego oka. Kwasy tłuszczowe omega 3 działają protekcyjnie na komórki nerwowe i zapobiegają powstawaniu zwyrodnienia plamki żółtej, które jest najczęstszą przyczyną pogorszenia się wzroku w wyniku starzenia się organizmu.

To tylko podkreśla jak duży wpływ kwasy tłuszczowe omega 3 mają na układ nerwowy i że po prostu warto się nimi zainteresować. Co więcej, warto pamiętać że kwasy omega 3 nie są jedynymi zdrowymi tłuszczami, a nawet nie są jedynymi kwasami omega. Bardzo istotne w ich przypadku są także kwasy tłuszczowe omega 6, które powinny występować w odpowiedniej proporcji do omega 3. Szacuje się, że powinien on wynosić ok. 4:1, natomiast najczęściej nie jest to utrzymywane. To natomiast może także prowadzić do różnych chorób i dolegliwości, zatem troszcząc się o kwasy tłuszczowe omega 3, nie powinniśmy zapominać także o omega 6.

Bez względu na to, jakich kwasów tłuszczowych lub innych substancji odżywczych potrzebuje Twój organizm w danym momencie, warto pamiętać o ofercie SFD. Są tam dostępne wszelkiego rodzaju suplementy diety, odżywki treningowe, żywność dietetyczna i wiele więcej. Możesz znaleźć tam sposób na poprawę swojego zdrowia i zaspokojenie potrzeb swojego organizmu na wiele sposobów. 

materiał zewnętrzny

Polub nas na Facebook