We wszystkich gminach Polski, od początku roku, organizowanych jest wiele różnego rodzaju imprez  związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Mieszkańcy uczestniczą w biegach i grach ulicznych, sadzą drzewa i krzewy, w szkołach tej ważnej rocznicy poświęca się specjalne lekcje, akademie. Organizowane są koncerty, wystawy, a wierni uczestniczą w nabożeństwach odprawianych w intencji Ojczyzny. Nasza redakcja wzięła udział w wielu wydarzeniach na terenie powiatu grodziskiego. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z tych uroczystości.

Przedszkolaki dla Niepodległej

Rekord dla Niepodległej to hasło, które w przedszkolach i szkołach w przededniach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polaków powtarzano bardzo często. Wiązało się ono bowiem z odśpiewaniem hymnu narodowego. Tej najważniejszej pieśni patriotycznej uczymy się od najmłodszych lat, nic więc dziwnego, że przedszkolaki, nawet te 3-letnie koncertowo odśpiewały 4 strofy Mazurka Dąbrowskiego, stojąc dumnie z kotylionami wpiętymi do galowych strojów, bowiem 100 rocznicę Niepodległej świętowano w Przedszkolu im. Króla Maciusia I  w Grodzisku Mazowieckim bardzo uroczyście.

Przed wykonaniem hymnu wystąpił poczet ze sztandarem przedszkola i prawie 400 przedszkolaków gromko przypomniało bohaterskie, ale i trudne momenty polskiej historii zawarte w hymnie. Rekord dla Niepodległej to inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej, niemniej placówki edukacyjne realizowały w tych dniach przeróżne własne pomysły uczczenia tej okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności i niepodległości. W przedszkolu nr 4 im. Króla Maciusia I realizowano projekt „Piękna nasza Polska cała”. Uroczystość ta stała się też okazją do wręczenia nagród uczestnikom przedszkolnego konkursu fotograficznego poświęconego urodzie naszej małej ojczyzny, oraz do wysłuchania niezwykle wzruszającej kompozycji „Co to jest niepodległość?” zaśpiewanej przez jedną z dziewczynek z grupy 6-latków.

Przedszkole swe zaangażowanie w obchody 100 – lecia Niepodległej wyraziło także organizując 13 listopada konkurs z wiedzy o Polsce, z uczestnictwem innych grodziskich przedszkoli.

Zobacz galerię: Przedszkolaki dla Niepodległej
 

 

Stulecie Niepodległej ze Szkołą Podstawową im. Fryderyka Chopina w Książenicach

Wigilię rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęliśmy w Książenicach. Forma jak i różnorodność tego wydarzenia niezmiernie nas zaskoczyły. - Dzisiaj główną bohaterką naszego spotkania jest Polska – mówił pomysłodawca wydarzenia nauczyciel Tadeusz Robaszyński-Janiec. – Oczywiście Polska w różnych postaciach: Polska kulinarna, Polska sportowa, Polska kulturalna, Polska artystyczna...

Była to zapowiedź niezwykle ciekawych zajęć, w których tego dnia brały udział dzieci w szkole. Na stanowisku fotograficznym każda z klas miała swoje zdjęcie wykonane w stylizacji retro, a w salach lekcyjnych uczniowie mogli poznać wiele ciekawostek dotyczących okresu odzyskania niepodległości, jak i współczesnych zagadnień związanych z polskością. Dzieci brały udział w warsztatach muzycznych, na zajęciach plastycznych projektowały stroje z epoki 20-lecia międzywojennego, poznając przy okazji ciekawostki związane z modową kulturą tamtych czasów, poznawały historię Polski, historię godła, legendy, czy kaligrafowały za pomocą pióra i atramentu. Mogły zobaczyć animowaną historię Polski, jak i poznać historię polskiej animacji. Poznawały polską kuchnię, jak i tradycję polskich regionów. Nie zabrakło też wielu informacji dotyczących współczesności, w tym polskiej obecności w Unii Europejskiej, czy polskim sporcie.

Smakowitą chwilę wytchnienia w zdobywaniu wiedzy dawała uczniom kawiarenka, pełna tradycyjnych, polskich wypieków, przygotowana i prowadzona tego dnia przez mamy z Rady Rodziców.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć części artystycznej, podczas której dzieci z klas czwartych recytowały wiersze, a szkolny zespół wokalny wykonał dwa utwory. Wydarzenie kończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznej.

Warto zaznaczyć, że sobotnie zajęcia nie były jedynym wydarzeniem wpisującym się obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Dzień wcześniej szkoła wraz z przedszkolem brała udział w „Rekordzie dla Niepodległej”. Hymn śpiewało ponad 800 uczniów i nauczycieli. Dodatkowo wszyscy otrzymali instrukcję, jakich błędów unikać podczas śpiewania hymnu i jak się zachować. Wcześniej w ramach obchodów uczniowie ubrani w białe lub czerwone stroje ułożyli serce, które fotografowano z góry za pomocą drona. Na naszych stronach czytelnicy mogli przeczytać też o akcji sadzenia cisów i cebulek.

Warto zaznaczyć, że wydarzenia te były realizowane przy współpracy placówki z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach

.

Zobacz galerię: Stulecie Niepodległej z Szkołą Podstawową im. Fryderyka Chopina w Książenicach
 

 

Obchody odzyskania 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Podkowie Leśnej.

10. listopada, w ramach inauguracji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, w Pałacyku Kasyno otwarto wystawę "Rok 1918. Odzyskanie niepodległości". Wystawa, przygotowana przez Ośrodek KARTA, składa się z 20 plansz i przybliża najważniejsze wydarzenia rozgrywające się na ziemiach polskich w ostatnim roku I wojny światowej, z ich kluczowym akordem – odrodzeniem po 123 latach niewoli państwa polskiego. Narracja wystawy wykorzystuje fragmenty dzienników, wspomnień, listów, będących osobistym komentarzem ówczesnych świadków historii.

Podczas niezwykle interesującego wykładu Zbigniewa Gluza - Prezesa Fundacji Ośrodka KARTA w Warszawie, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących materiałów przedstawionych na wystawie. Prelegent rozprawił się z wieloma mitami dotyczącymi XX-lecia międzywojennego i zaprezentował dość oryginalne i zaskakujące wielu słuchaczy tezy dotyczące ówczesnego życia gospodarczego i politycznego. Ekspozycja jest dostępna do 20 listopada.

Mogliśmy usłyszeć też wiersze o wolności w interpretacji aktorów Teatru Otwartego działającego przy CKiIO.

Wydarzenia tego dnia wieńczyła prowadzona przez Aleksandra Kaczorowskiego „Debata o Wolności”. W rozmowie mogliśmy wysłuchać ciekawych opinii zaproszonych ekspertów: psycholog – Ewy Kołacz, filozofa – dr. Piotra Stankiewicza i publicysty – Tomasza Stawiszyńskiego.

11 listopada mieszkańcy Podkowy Leśnej mogli obejrzeć film „Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy”, oraz wysłuchać pieśni Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku i Uniwersytetu Muzycznego  F. Chopina w Warszawie.

Zobacz galerię: Obchody odzyskania 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Podkowie Leśnej
 

 

Vivat Niepodległa!

To tytuł uroczystości, które odbywały się w dniu 11 listopada w Milanówku.  Rozpoczęła je msza święta koncelebrowana w kościele św. Jadwigi Śląskiej z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych i licznie zebranych wiernych. Patriotyczną homilię, nagrodzoną brawami przez zgromadzonych, wygłosił proboszcz parafii – ksiądz Grzegorz Jaszczyk. Po mszy świętej usłyszeliśmy kilka pieśni  w wykonaniu goszczących w Milanówku „Grodzieńskich Słowików”, a następnie wszyscy zgromadzeni przeszli pod pobliski Pomnik Bohaterów.

Tu miało miejsce złożenie kwiatów przez przedstawicieli: odchodzących i nowo wybranych władz samorządowych, milanowskich szkół i przedszkoli, organizacji pozarządowych i politycznych. Odbył się krótki Koncert Niepodległościowy w wykonaniu Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego, okolicznościowe przemówienie wygłosiła burmistrz Wiesława Kwiatkowska, zaś o godz. 12:00, podobnie jak w innych miastach Polski, zgromadzeni odśpiewali hymn.

Kolejne punkty programu uroczystości odbyły się w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3.  Milanowskie Centrum Kultury zorganizowało tu 2 wystawy: „Tak powstała Niepodległa” i „Piłsudski w twórczości Szczepkowskiego”, niepodległościowe warsztaty manualne i muzyczne, międzypokoleniowy Test Niepodległościowy i piękny koncert Vivat Niepodległa z udziałem: orkiestry Maćka Kierzkowskiego (Rafał Gozdew – śpiew, Daniel Kalamon – trąbka, Maciej Kierzkowski – gitara i instrumenty perkusyjne, Małgorzata Pałubska – skrzypce, Karol Podkul – akordeon cyfrowy,  Mirosław Romejko – klarnet),  chóru Gaudeamus z Radziejowic pod dyrekcją Barbary Paszkiewicz,  dwóch solistek z grupy wokalnej Dariusza Biernackiego, Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego oraz dziewcząt z grupy teatralnej MTE.

Na koncert przybyło wielu mieszkańców Milanówka, w tym burmistrz elekt – Piotr Remiszewski z dziećmi.

Zobacz galerię: Vivat Niepodległa!
 
 

 

Gra miejska „Niepodległy Grodzisk”

11 listopada na ulicach Grodziska rozegrana została gra miejska. Zainteresowanie mieszkańców przekroczyło najśmielsze oczekiwania organizatorów, bowiem w grze uczestniczyło ponad 300 osób z 80 zespołów.

Spacerując tego dnia ulicami Grodziska mogliśmy poznać świat z okresu walki o niepodległość, poznać problemy, z jakimi zmagali się ludzie, jak i ich codzienne zwyczaje.

W Centrum Kultury stanęliśmy przed komisją wojskową i uczyliśmy się podstaw musztry. W Willi Radogoszcz zobaczyliśmy, jak wyglądała szkoła na przełomie wieków. Na dworcu kolejowym poznaliśmy tajniki parzenia herbaty w samowarze, a w Willi Niespodzianka odwiedziliśmy żydowskiego krawca. W znajdującym się na placu Wolności „Antykwariacie pod psem” drukowaliśmy nielegalną bibułę, natomiast na placu przed kościołem poznaliśmy kryjących się za kodami QR ojców niepodległości. Na koniec w budynku Urzędu Miasta negocjowaliśmy umowy handlowe z urzędnikami carskiej Rosji.

.

Zobacz galerię: Niepodległy Grodzisk
 

 

Oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Grodzisku Maz.

Tegoroczne obchody miały niezwykle uroczystą oprawę i po raz pierwszy odbyły się pod Pomnikiem Wolności i Zwycięstwa zwieńczonym koroną, odwołującą się swym kształtem do tej z godła RP z lat 1919-1927. Korona została ufundowana i wykonana przez Pana Andrzeja Rosińskiego.

Obchody rozpoczął tradycyjny już przemarsz pocztów sztandarowych spod pomnika Józefa Chełmońskiego pod kościół św. Anny, gdzie w specjalnie rozstawionym namiocie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie delegacje instytucji z terenu powiatu grodziskiego i gminy oraz mieszkańcy przeszli pod Pomnik Wolności. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem, zebrani wysłuchali krótkich okolicznościowych przemówień Starosty Powiatu Grodziskiego – Marka Wieżbickiego, oraz Burmistrza Grodziska Maz. – Grzegorza Benedykcińskiego.

Po oficjalnych obchodach zebrani mieszkańcy mogli ogrzać się pod Centrum Kultury przy grochówce i wysłuchać koncertu uczniów grodziskiej Szkoły Muzycznej i Chóru Bogorya.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Grodzisku Maz.