Wczoraj, w całej Polsce, uroczyście obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Podobnie było w gminach naszego powiatu. Redakcja uczestniczyła w uroczystościach, które odbyły się w Grodzisku Mazowieckim i w Milanówku. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z tych uroczystości.

Grodzisk Mazowiecki

Grodziskie obchody jak co roku przyciągnęły na deptak tłumy mieszkańców, a ich tegoroczny scenariusz zaskoczył pozytywnie kilkoma nowymi elementami. Obchody zaczęły się pod pomnikiem Józefa Chełmońskiego, skąd w akompaniamencie orkiestry zebrani mieszkańcy, władze powiatu i gminy przeszli na Plac Zygmunta Starego, w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. W samo południe uroczyście odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego.

Po Mszy Świętej w Intencji Ojczyzny w kościele  św. Anny, zebrani przeszli pod Pomnik Wolności, gdzie złożono kwiaty. Po tej ceremonii list od Ministra Mariusza Błaszczaka odczytał Radny Łukasz Lewandowski, po którym głos zabrał Burmistrz Grzegorz Benedykciński. Tradycyjnie już przy tej okazji zasłużeni mieszkańcy Grodziska otrzymali tytuły Honorowych Obywateli Grodziska Mazowieckiego. W tym roku tytuły te otrzymały panie Danuta Pokropek i Aurelia Sobieraj za wieloletnią aktywność związaną z harcerstwem i wielki wkład dla grodziskiej edukacji. Oficjalne obchody zakończył miły akcent w formie zbiorowego, pamiątkowe zdjęcia.

O godzinie 14 rozpoczął się koncert „Piosenki dla Niepodległej” w wykonaniu Retro Orkiestry. Zebrani mieszkańcy Grodziska w wypełnionej niemal po brzegi sali kinowej,  mogli usłyszeć znane wszystkim pieśni patriotyczne, w najlepszym wykonaniu i wyjątkowej aranżacji.

O godzinie 15.30 rozpoczęła się historyczna gra miejska „Serce w Plecaku”. - Motywem przewodnim gry były drogi Polaków do niepodległości – mówił nam Radny Łukasz Nowacki, specjalista od historii miasta - Pokazujemy epizody, etapy, a także te dziejowe momenty, w których uczestniczyli Polacy walczący o niepodległość. Chcemy dać wyraz nie tylko heroizmu, ale także pokazać pracę i wysiłek, który tutaj na rzecz odzyskania wolności się pojawił. W grze pokazujemy kalejdoskop epok. Zaczynamy od Insurekcji Kościuszkowskiej, poprzez epokę napoleońską, powstanie listopadowe, styczniowe, legiony polskie no i zaciąg do wojska - mobilizacja 39 roku i wreszcie działalność okupacyjna, podziemna. Mam nadzieję, że pozwoli to przybliżyć nieco historię, ale też atrakcyjnie spędzić czas.

W grze mogli wziąć udział uczestnicy w dowolnym wieku, a frekwencja jak co roku dopisała. W zmaganiach uczestniczyło ponad 170 osób, które utworzyły 51 drużyn. Trzeba przyznać, że atrakcji nie zabrakło. Ciekawe wyzwania nie tylko uczyły historii, ale oddawały ducha i klimat minionych epok. Na koniec warto dodać, że na wszystkich uczestników czekały ciekawe nagrody.

Milanówek

W Milanówku na taki program obchodów wielu mieszkańców czekało 4 lata. Pierwszą część, rozpoczęła jak zwykle msza święta w kościele św. Jadwigi Śląskiej, odprawiona w intencji Ojczyzny i tych, którzy walczyli o Jej wolność, często ponosząc największą ofiarę – ofiarę życia. W mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Milanówka i powiatu, liczne poczty sztandarowe, a odprawiona była przez proboszczów obu milanowskich parafii. Patriotyczną, skłaniającą do refleksji homilię, wygłosił ksiądz kanonik Grzegorz Jaszczyk proboszcz miejscowej parafii, zadając zgromadzonym wiernym kilka pytań dotyczących pamięci i uczciwej pracy dla dobra Ojczyzny, zachęcając do rachunku sumienia oraz zaprzestania nieporozumień i to nie tylko tych partyjnych związanych z chęcią zawłaszczenia Ojczyzny, ale również nie mniej szkodliwych - tych lokalnych.

Po mszy świętej poczty sztandarowe i mieszkańcy przeszli pod Pomnik Bohaterów, gdzie z towarzyszeniem Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego został odśpiewany hymn i zostały złożone kwiaty przez przedstawicieli: władz samorządowych gminy i powiatu, milanowskich szkół, organizacji pozarządowych i jednostek kultury. Kwiaty, nie pierwszy już raz, złożyli również najmłodsi mieszkańcy Milanówka – liczna grupa dzieci z nauczycielami z samorządowego przedszkola.

Następnie krótkie przemówienie nawiązujące do historycznych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości wygłosił Burmistrz Piotr Remiszewski. Burmistrz podziękował mieszkańcom za liczny udział w uroczystości i następnie zaprosił na godz. 15:00 do Starego Kina na Finał XIII edycji Milanowskiego Liścia Dębu oraz wręczenie stypendiów edukacyjnych i sportowych. Tej drugiej części uroczystości poświęcimy odrębny artykuł.

Uroczystość pod Pomnikiem Bohaterów zakończył koncert Milanowskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Tomasza Delimeta.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 101. rocznica odzyskania niepodległości