Podobnie jak w latach ubiegłych, w niedzielę 14 stycznia 2018 r., trudno było zobaczyć na ulicach gmin powiatu grodziskiego ludzi bez serduszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niektórzy mieli ich nawet kilka. Razem z Jurkiem Owsiakiem graliśmy dla ratowania życia i zdrowia tych najmniejszych i najbardziej bezbronnych - noworodków.

W kwocie 81 500 000 zł, którą wstępnie podał Jurek Owsiak, znalazła się również kwota 236 294 zł  (276 364 zł) zebrana w gminach powiatu grodziskiego.  W nawiasach podajemy kwoty zebrane w ubiegłym roku.  Biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku zbieraliśmy w trakcie trwania ferii zimowych i wielu z naszych mieszkańców zasilało sztaby w miejscowościach, w których aktualnie przebywają, należy uznać, że w tym roku byliśmy jeszcze bardziej szczodrobliwi i jak powiedział światowej sławy pianista Włodek Pawlik podczas koncertu, którym wspierał zbiórkę na WOŚP w Podkowie Leśnej – ta niedziela to Święto Dobroczynności.

Pieniądze zbierali wolontariusze wszędzie tam, gdzie gromadzili się ludzie: przy kościołach, w okolicy dworców, w pobliżu dużych sklepów i galerii, przy centrach kultury i na ulicach. Organizowano również różnego rodzaju imprezy.  Ich celem było zgromadzenie jak największej liczby osób, które brały udział w  licytacjach, kupowały losy loterii, degustowały smaczne wypieki w kawiarenkach. Dochód był oczywiście przeznaczany na wsparcie tej pięknej idei. Zaangażowani byli harcerze, młodzież szkolna, kadra pedagogiczna, a nawet przedszkolaki. No i oczywiście rodzice. Zbiórki wspierali również artyści. W Podkowie Leśnej pianista Włodek Pawlik i aktor Andrzej Precigs.

Najwięcej, bo aż 92 328 zł (106 316 zł) zebrano w największej gminie powiatu, w Grodzisku Mazowieckim. W Jaktorowie zebrano 18 384 zł (22 299 zł). W Milanówku w Społecznym Liceum  Ogólnokształcącym Nr 5 przy ul. Herberta (Fiderek) na WOŚP grano tydzień wcześniej i zebrano 11 484 zł (14 718 zł), zaś Sztab ZHP i współpracujące z nim osoby,  jak nam powiedział hm. Dariusz Kopeć zebrał  63 103 zł (68 731 zł). W Podkowie Leśnej zebrano 37 647zł (32 300 zł) i jest to jedyna gmina, w powiecie grodziskim, w której zebrano więcej niż w ubiegłym roku. Brawo!  W Żabiej Woli zbiórkę zorganizowało jedynie Gimnazjum w Józefinie. Szkoła Podstawowa w Józefinie, w której rok rocznie był również sztab, w tym roku nie zorganizowała zbiórki. Była szefowa sztabu jest na dłuższym urlopie. Zebrali 13 348 zł (22 000 zł).W poprzednim roku oba sztaby zebrały 32 000 zł.

Redakcja odwiedziła tego dnia: Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Podkowę Leśną. Zdjęcia z aktywności organizatorów i mieszkańców znajdą Państwo w Galerii.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy