Każdy okres przedświąteczny, oprócz miłej atmosfery i wystroju ulic i sklepów, niesie ze sobą także wiele zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa. Podczas zakupów uważajmy na kieszonkowców i oszustów, a podczas podróży na spieszących się kierowców. Grodziscy policjanci przypominają najważniejsze zasady prawidłowych zachowań na ten szczególny czas.

W wirze zakupów, pośpiechu, szczególnie w miejscach przebywania dużej liczby osób może dochodzić do kradzieży, zwłaszcza kradzieży kieszonkowych. Uważajmy zatem na portfele, telefony, torebki, kluczyki do samochodów zwłaszcza podczas oglądania towaru, czy przymierzania.

Zadbajmy o swoje samochody pozostawiane pod hipermarketami, na niestrzeżonych parkingach, nie zapominajmy zamknąć drzwi, zasunąć szyb, włączyć alarmu, wyjmujmy zawsze radioodtwarzacze, nie zostawiajmy na wierzchu wartościowych przedmiotów, toreb z zakupami.

W podróży sami przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nie tylko my spieszymy się i jesteśmy bardzo zajęci. Nawet najmniejszy błąd jednego z uczestników ruchu drogowego może doprowadzić do tragedii. Dajmy więc szansę bezpiecznej podróży kierowcom, rowerzystom a także pieszym i zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników dróg.

W tym okresie możemy mieć częściej do czynienia z oszustami. Mogą to być osoby oferujące nam np. korzystny kredyt przedświąteczny. Nigdy osobie przypadkowo spotkanej, oferującej pomoc w uzyskaniu pożyczki poza bankiem nie przekazujmy naszych dokumentów, ani nie płaćmy żadnych zaliczek, opłat manipulacyjnych, czy pierwszych rat.

Możemy spotkać się również z osobami zbierającymi pieniądze na potrzeby biednych, sprzedającymi kartki świąteczne i inne upominki w naszych domach. W przypadku podejrzeń nie wpuszczajmy ich do mieszkania, nie dawajmy im pieniędzy, można to zrobić przekazem bankowym lub osobiście poprzez specjalne organizacje lub fundacje. Nie nabierzmy się też na wyjątkowe okazje zakupów. Każdy przedmiot oferowany do sprzedaży na bazarach, targowiskach lub w domu przed zapłaceniem należy dokładnie obejrzeć i sprawdzić. Uważajmy również na oszustów internetowych.

O wszelkich wątpliwościach co do legalnej działalności osób oferujących pomoc w uzyskaniu kredytu, internetowych lub domowych sprzedawców, czy osób zbierających pieniądze powinniśmy zawsze informować Policję.

Polub nas na Facebook