Bezpieczna droga do szkoły 2015

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie wypoczęci i pełni energii po wakacjach wrócili na kolejny rok nauki. Policyjne statystyki wskazują, że rozpoczęcie roku szkolnego to okres zwiększonego zagrożenia na drogach. Nasila się ruch pieszy i samochodowy, zmniejsza zaś – koncentracja. Na terenie powiatu grodziskiego po raz kolejny prowadzone są działania „Bezpieczna droga do szkoły”, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w newralgicznym czasie pierwszych dwóch tygodni nauki. Do akcji wobec najmłodszych włączył się także policyjny Komisarz Grodziś.

Początek września to okres, który niesie ze sobą szczególne zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Powodem tego jest zwiększony ruch pojazdów w pierwszych dniach nauki w szkole. W tym czasie w okolicach placówek oświatowych rozpoczyna się wzmożony ruch pieszy, rowerowy, a także samochodowy i autobusowy. Niektóre dzieci po raz pierwszy samodzielnie uczestniczą w ruchu drogowym.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży i dzieciom rozpoczynającym naukę, od 1 do 11 września grodziscy policjanci prowadzą działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły 2015”. Funkcjonariusze sprawdzają, czy okolice szkół są prawidłowo oznakowane, obejmują wzmożoną opieką zwłaszcza te rejony przyszkolne, które są usytuowane przy głównych ciągach komunikacyjnych i istnieje duże ryzyko wystąpienia wypadku. Policjanci przypominają pieszym i rowerzystom jak bezpiecznie poruszać się po drogach, sprawdzają też, czy rodzice przestrzegają zasad prawidłowego przewożenia dzieci. Do akcji wobec najmłodszych włączył się także policyjny Komisarz Grodziś, który ostrożność w okolicy szkoły nagradza elementem odblaskowym.

Aby dobrze przygotować dzieci do bezpiecznego docierania do i ze szkoły:

  1. Przypomnijmy im zasady przechodzenia na drugą stronę jezdni (także przez przejście dla pieszych),
  2. Przypomnijmy przepisy dla rowerzystów,
  3. Wyposażmy dzieci w elementy odblaskowe,
  4. Przewoźmy swoje dzieci w samochodzie w fotelikach, zapięte pasami,
  5. Nigdy nie pozwalajmy wysiadać z samochodu od strony jezdni.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze - szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli i miejsc, gdzie grupują się dzieci. W pierwszych dniach roku szkolnego w tych okolicach trzeba przewidzieć większy ruch i dłuższy czas przejazdu tymi ulicami. Aby pośpiech nie był powodem niebezpiecznych zdarzeń, należy zapewnić sobie odpowiednią rezerwę czasową.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Bezpieczna droga do szkoły 2015