W piątek wieczorem policjanci drogówki z grodziskiej i stołecznej komendy na drogach naszego powiatu przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Bezpieczni po zmroku”. Ich głównym celem było sprawdzenie, czy użytkownicy dróg uwzględniają ograniczenia widoczności spowodowane jesiennymi warunkami atmosferycznymi. Okres jesienno-zimowy to czas, który charakteryzuje się zwiększoną liczbą zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych. Najczęściej spowodowane jest to lekkomyślnym zachowaniem uczestników ruchu drogowego. Gdy pieszy ubrany jest w ciemny strój, wtedy kierujący pojazdem widzi go z odległości około 40 metrów. Osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Ten przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

W wielu przypadkach zapewne można byłoby uniknąć tragedii, gdyby piesi respektowali obowiązujące przepisy ruchu drogowego, w tym zwłaszcza obligujące ich do noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych w sposób istotny podnosi bezpieczeństwo. Wiąże się to bezpośrednio z możliwością odpowiednio wczesnego dostrzeżenia pieszych przez kierujących pojazdami

W piątkowy wieczór policjanci drogówki z grodziskiej i stołecznej komendy przeprowadzili na terenie powiatu działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Bezpieczni po zmroku”. W ramach prowadzonych działań, policjanci ujawnili łącznie 6 wykroczeń polegających na nieużywaniu elementów odblaskowych przez pieszych. Wobec tych nieostrożnych użytkowników dróg zastosowali grzywnę w drodze mandatu karnego.

Funkcjonariusze nie tylko stosowali środki karne przewidziane prawem wobec pieszych poruszających się poza obszarem zabudowanym bez odblasków, ale również wręczali elementy odblaskowe osobom napotkanym w czasie działań. Świecące opaski otrzymało 45 pieszych. Przypominamy, że elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Polub nas na Facebook