Podczas ostatniej sesji Rady powiatu grodziskiego, która odbyła się 24 kwietnia br., sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa za rok 2018 przedstawił Dariusz Lubański, Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Maz.

Pod względem ogólnej liczby kradzieży mienia rok 2018 był podobny do poprzedniego. Odnotowano 247 zdarzeń i było to o 4 mniej niż rok wcześniej. Wzrosła natomiast blisko dwukrotnie liczba skradzionych samochodów i wyniosła 18 sztuk. Komendant zwracał uwagę na fakt, iż najczęstszym łupem padają auta wyposażone w kluczyki zbliżeniowe. W tym przypadku najlepszym sposobem prewencyjnego działania właścicieli jest zaopatrzenie się w specjalne etui na kluczyk uniemożliwiające dokonania kradzieży. Gadżet taki można zakupić już za kilkanaście złoty. Ponadto w 2018 roku ujawniono 2039 wykroczeń i było to o około 200 więcej niż w 2017. Również znacząco wzrosła liczba zgłoszeń dotyczących przemocy w rodzinie. Zadowalającym jest natomiast spadek liczby pobić oraz napadów rabunkowych.

Komendant poinformował o przeprowadzeniu w całym roku 2018 ponad 60 tysięcy kontroli stanu trzeźwości kierowców. Przy tym zatrzymano 132 pijanych kierujących. Liczbę tę należy odebrać jako pozytywną informację, ponieważ wynika z niej, że z roku na rok coraz mniej osób wsiada za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Nadal jednak Policja w powiecie grodziskim zatrzymuje dużą liczbę pijanych rowerzystów. W zeszłym roku zatrzymano ich 230. Poza tym w 2018 roku Policja zatrzymała 389 praw jazdy, gdzie najczęściej było to efektem przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Zatrzymano również 1273 dowody rejestracyjne pojazdów, których stan techniczny nie pozwalał na dalsze poruszanie się po drogach.

Komendant zwrócił uwagę, że na terenie powiatu grodziskiego średni czas interwencji w pilnych przypadkach wyniósł 7 min. i 24 sek. i jest o 2 min. i 30 sek. krótszy niż ww przypadku średniej krajowej. Zapewne ponad 7 minut oczekiwania na funkcjonariuszy nie jest jeszcze tym, czego oczekują mieszkańcy jednak z roku na rok czas ten się skraca i Komenda powiatowa w Grodzisku prowadzi działania, aby jak najszybciej docierać na miejsca zdarzeń.

Polub nas na Facebook