Tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne odbyły się 4 września na Targowisku Miejskim przy ulicy Montwiłła w Grodzisku Mazowieckim. Przy zbudowanej, specjalnie na tę okoliczność, scenie ustawiono wieńce dożynkowe, będące wyrazem wspólnego podziękowania za tegoroczne plony.

Dożynkowe świętowanie rozpoczęło się od barwnego korowodu przedstawicieli samorządu oraz gości. Przy towarzyszącej muzyce w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego pod batutą Ryszarda Klechy wszyscy zostali powitani oklaskami przez licznie zgromadzonych uczestników uroczystości.

Przybyłych gości powitał Starosta Grodziski, Marek Wieżbicki. W swoim przemówieniu podkreślił, że: „Dożynki są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji i symbolicznie kończą czas zbiorów i pracy na polu (…). Tradycja dożynkowa od samego początku związana była z poszanowaniem tego, co rodzi ziemia”.

Starosta podziękował także rolnikom i wszystkim osobom pracującym na rzecz rolnictwa za zaangażowanie i determinację w podejmowanych działaniach oraz godną postawę mimo pojawiających się trudności i problemów. Życzył wszystkim rolnikom wszelkiej pomyślności i satysfakcji z wykonywania ich codziennej pracy.

W intencji rolników została odprawiona Msza święta polowa pod przewodnictwem ks. profesora Mieczysława Nowaka. Uroczystego charakteru nabożeństwu dodał występ chóru Cantata, który przed sprawowaną liturgią wykonał utwór „Gaude Mater Polonia”.

Starostami tegorocznych dożynek zostali: pani Alicja Harmala z Kozer oraz pan Waldemar Leśniak z Ojrzanowa.

Jak na dożynki przystało odbył się także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W etapie powiatowym kolejne miejsca zdobyły:
I miejsce – Strażacki Klub Seniora
II miejsce – Osiny
III miejsce – Holendry

Wyróżnienie otrzymała Chlebnia.

Zebrani goście mogli posłuchać występu zespołu „Lwowska Fala” oraz koncertu Haliny Kunickiej. Była także możliwość potańczenia przy muzyce Warszawskiej Kapeli Janka Stokowskiego.

Dużym zainteresowaniem cieszył się Jarmark Produktów Regionalnych, na którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie i zaopatrzyć się w różne ekologiczne produkty i nietuzinkowe przedmioty.

Ten niedzielny dzień był prawdziwym świętem plonów i potwierdzeniem tego, że tradycja dożynkowa jest w naszym powiecie wciąż żywa.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Dożynki Powiatowo-Gminne 2016