W niedzielę, 13 stycznia 2019 r., podobnie jak w latach ubiegłych, trudno było zobaczyć na ulicach gmin powiatu grodziskiego ludzi bez serduszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Razem z Jurkiem Owsiakiem graliśmy „dla dzieci małych i bez focha”.  Pobiliśmy kolejny rekord i powinniśmy się z niego cieszyć. Ale czy w tej sytuacji, w cieniu gdańskiej tragedii, potrafimy się cieszyć?

W gminach powiatu grodziskiego, tam gdzie grała Wielka Orkiestra Jurka Owsiaka zebraliśmy łącznie 356 294zł (236 294 zł). W kwocie tej znajduje się już ostateczna kwota zebrana przez ZHP w Milanówku - 97 030 zł. Gratulujemy. W nawiasach podajemy kwoty zebrane w ubiegłym roku. Warto pamiętać, że w 2018 r „graliśmy” w trakcie trwania ferii.

Wolontariusze zbierali pieniądze wszędzie tam, gdzie gromadzili się ludzie: przy kościołach, w okolicy dworców, przy centrach kultury i na ulicach. Nie przeszkadzała im kapryśna pogoda. Organizowano również różnego rodzaju imprezy.  Ich celem było zgromadzenie jak największej liczby osób, które brały udział w  licytacjach, kupowały losy loterii, degustowały smaczne wypieki w specjalnie zorganizowanych kawiarenkach. Dochód był oczywiście przeznaczany na wsparcie tej pięknej idei. Podobnie jak w poprzednich latach zaangażowani byli harcerze, młodzież szkolna, kadra pedagogiczna, pracownicy centrów kultury, a nawet przedszkolaki. No i oczywiście rodzice. Zbiórki wspierali również artyści.

Jak zwykle najwięcej, bo aż  147 000 zł (92 328 zł) zebrano w największej gminie powiatu, w Grodzisku Mazowieckim. W Jaktorowie zebrano  ok. 38 000 zł (18 384 zł). W Milanówku zebrano 120 294 zł (74 587 zł), w tym: w Społecznym Liceum  Ogólnokształcącym Nr 5 przy ul. Herberta (Fiderek) pobito rekord - 23 264 zł (11 484 zł), zaś przez Sztab ZHP - 97 030 zł (63 103 zł). W Podkowie Leśnej zebrano ok. 37 000 zł (37 647zł). W Żabiej Woli zbiórkę zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Kawalerów  Orderu Uśmiechu. Zebrano ok.14 000 zł (13 348 zł).

 Redakcja odwiedziła tego dnia: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek i Podkowę Leśną. Zdjęcia z aktywności organizatorów i mieszkańców znajdą Państwo w Galerii. Zwróciliśmy uwagę na ogromne zaangażowanie młodzieży  – nie tylko na ulicach z puszkami na datki i rozdających serduszka, ale również pracujących przy obsłudze licznych stoisk z atrakcjami.

W Grodzisku główne występy odbywały się w sali widowiskowej Centrum Kultury. Podziwialiśmy panią Martę Kowalczyk, prowadzącą z dużym zaangażowaniem licytację. A licytować było co, bo firmy z Grodziska i okolic przekazały na licytację wiele atrakcyjnych produktów. Z podziwem patrzyliśmy na tańczącą młodzież i dzieci, na zaangażowanie grających zespołów, na świetnie zorganizowane zabawy w sali lustrzanej na I piętrze. Wiele działo się również na parkingu przy Centrum.

W Milanówku „grano” w SLO nr 5 przy ul. Herberta i w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Królewskiej. W SLO nr 5 dominowały dwie atrakcje: marszobieg STONOGI i popisy kulinarne uczniów pod hasłami kuchni francuskiej i hiszpańskiej. Potrawy były smakowite i zaprezentowane z wdziękiem przez uczniów,  w języku francuskim i hiszpańskim. Nie zabrakło też eksperymentów chemicznych dla małych dzieci. Główne atrakcje w hali sportowej przygotowały dzieci i młodzież – dwie grupy przedszkolaków, klub akrobatyczny, karatecy, pokazy taneczne, koncerty zespołów muzycznych. Ogromnym powodzeniem cieszyła się także loteria i aukcje przedmiotów ofiarowanych przez mieszkańców, a także stoiska ze smakołykami.

W Podkowie Leśnej byliśmy dwukrotnie. Pierwszy raz podziwialiśmy występ przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego im. Krasnala Hałabały, oklaskiwany przez pełną salę widzów CKiIO przy ul. Świerkowej. Drugi raz byliśmy świadkami aukcji przedmiotów podarowanych przez mieszkańców, która trwała i trwała… Licytowano wysoko i z dużym zaangażowaniem.

Zapraszamy do Galerii, gdzie znajdą Państwo wiele zdjęć z 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Gminy powiatu grodziskiego grały z Jurkiem Owsiakiem