Najlepsze „Miejsca Sprzyjające Edukacji” w naszej okolicy. (aktualizcja)

Podkowa Leśna zwyciężyła w drugiej edycji rankingu "Miejsca sprzyjające edukacji". Wysoką pozycję zajął Milanówek i Brwinów. Znacznie dalej jest Grodzisk Mazowiecki i inne gminy.

Ranking ten jest o tyle ciekawy, że stara się wskazać, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie. Nie do końca oznacza to najwyższe wyniki uczniów. Szkoły pracują z uczniami o różnym potencjale i borykają się z odmiennymi wyzwaniami, co uwzględnia metodologia rankingu. Badanie składa się z trzech miar: dobrego startu, nierówności oraz postępu. Pod pojęciem "dobrego startu" rozumiany jest procent dzieci w wieku 3 i 4 lat korzystających z edukacji przedszkolnej oraz wyników sprawdzianu szóstoklasistów. "Nierówność" - to miara odzwierciedlająca zróżnicowanie wyników sprawdzianu szóstoklasistów oraz egzaminu gimnazjalnego na terenie gminy, a "postęp" to uśredniony wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej z obu części egzaminu gimnazjalnego. Wynik ten obrazuje jak duży postęp w gimnazjum uczynili uczniowie niezależnie od ich potencjału po szkole podstawowej.

Liderem tegorocznego zestawienie wśród gmin poniżej 20 tyś. mieszkańców została Podkowa Leśna. Na 12 pozycji znalazł się Milanówek. Inne gminy z Powiatu Grodziskiego wypadły już znacznie słabiej: Jaktorów (poz. 273), Żabia Wola (poz. 1134), Baranów(poz. 1136).

Spośród gmin pomiędzy 20 a 100 tyś mieszkańców,  Grodzisk Maz. zajął dopiero 89 miejsce i wyprzedzony został przez Brwinów (poz. 19) i Błonie(poz. 50). Znacznie dalej w rankingu uplasował się jednak Pruszków(poz. 117) i Żyrardów(poz. 266).

Badanie to przeprowadzono wcześniej w 2014 roku. Poniżej prezentujemy pozycje gminy Powiatu Grodziskiego w ogólnopolskim zestawieniu, bez podziału na ilość mieszkańców, :

Pozycja w rankingu: 2017 2014
Podkowa Leśna 1 3
Milanówek 14 4
Jaktorów 312 546
Grodzisk Mazowiecki 784 1133
Żabia Wola 1307 1113
Baranów 1310 54


Ranking przeprowadzony został przez Evidence Institute, która jest fundacją zajmującą się badaniami oświatowymi oraz promowaniem najlepszych praktyk edukacyjnych. Wspiera szkoły i samorządy oraz rozwija nowoczesne rozwiązania łączące edukację ze światem IT i światem badań.

Polub nas na Facebook