Ostatnio informowaliśmy o przetargu na nowe autobusy, który ogłosiły Grodziskie Przewozy Autobusowe. Przetarg ten został rozstrzygnięty i wczoraj Zarząd Związku GPA podpisał umowę z firmą Solaris Bus & Coach na zakup 8 autobusów Solaris Urbino 10,5.

Nowe autobusy będą posiadać dwie pary szerokich drzwi i będą w całości niskopodłogowe (także w tylnej części). Będą także o ok. 2,6 m dłuższe (o ponad 30%) od obecnie kursujących autobusów na liniach 17 i 62. W każdym z pojazdów znajdzie się co najmniej 28 miejsc siedzących, w tym min. 11 siedzeńdostępnych z poziomu niskiej podłogi. Na przeciwko drugich drzwi wydzielone zostanie specjalne miejsce do przewozu wózków. Autobusy będą wyposażone w wydajną klimatyzację. W autobusach zainstalowany będzie czytelny system informacji pasażerskiej - zewnętrzne i wewnętrzne wyświetlacze, system zapowiedzi przystanków itp. Na poręczach oraz w bocznych ścianach pojazdu zamontowane zostaną gniazda USB do ładowania telefonów.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa, zamiast tradycyjnych lusterek bocznych autobusy będą wyposażone w kamery oraz ekrany zapewniające kierowcy zdecydowanie lepszą widoczność, szczególnie po zmroku.

Autobusy będą pojazdami niskoemisyjnymi spełniającymi najnowszą normę EURO6e.

Koszt zakupu autobusów to 13,284 mln zł brutto. Producent ma na dostawę 180 dni , zatem nowe autobusy wyjadą najprawdopodobniej w październiku.

Kursować będą na liniach 17, 27, 62 i 78.

Warto dodać, że to niw koniec zakupów GPA. Przygotowywany jest obecnie przetarg na zakup 3 autobusów elektrycznych do obsługi linii 13, na które przewoźnik pozyskał 8 mln zł dofinansowania. W przygotowaniu są też kolejne wnioski o dofinansowanie zakupu kolejnych nowych autobusów zarówno niskoemisyjnych jak i elektrycznych do obsługi mieszkańców naszego regionu.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Nowe autobusy jeszcze w tym roku!