To, co było kwestią czasu, stało się faktem. Mamy w Polsce pierwsze potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2. Podpowiadamy, jak uniknąć zakażenia i na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę.

Jak zaznaczył podczas porannej konferencji w poniedziałek 9 marca br. Wojewoda Mazowiecki, mamy w województwie 2 potwierdzone przypadki zarażenia i 23 osoby objęte kwarantanną – miały potwierdzony kontakt z osobami chorymi.

Pytanie, co my możemy zrobić, by uniknąć zachorowania i jak przygotowane są nasze szpitale? Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowych zadach higieny. Należy często myć ręce, zakrywać twarz, gdy kichamy i kaszlemy. Warto zmienić nawyki, np.: dotykać przyciski czy włączniki kostką zgiętego palca, otwierać drzwi zamkniętą pięścią czy biodrem, nosić ze sobą mokre chusteczki, to skutecznie może ograniczyć kontakt z zainfekowaną powierzchnią. Pomyślmy też o ograniczeniu zbędnego kontakt z innymi osobami. Należy przede wszystkim pamiętać, że odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich. Od tego, w jaki sposób będziemy się zachowywać, zależy najwięcej.

Co w tej sprawie zrobiły władze? W weekend wydana została rekomendacja, by nie organizować wydarzeń dla więcej niż 1000 osób w pomieszczeniach zamkniętych. W minionym tygodniu Marszałek zapewniał, że 59 mazowieckich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości na przyjęcie pacjentów zakażonych wirusem. Odbyło się także spotkanie z kierownikami szpitali, dysponującymi oddziałami zakaźno-obserwacyjnymi. Jak zapewniają lekarze, placówki mają opracowaną procedurę postępowania w takich przypadkach, a także posiadają niezbędny sprzęt i materiały ochronne do utrzymania bezpieczeństwa pacjentów i pracowników.

Jak przygotowany jest grodziski szpital? W piątek pojawiła się informacja o pacjencie z koronawirusem w Szpitalu Zachodnim. Dementuje ją jednak dyrektor Krystyna Płukis. – Uspokajam. Nie było żadnego zakażenia koronawirusem. Była to niepotrzebna panika osoby towarzyszącej pacjentowi. Zgłosiła się do nas chora z objawami grypy, nie spełniająca kryteriów. Została odizolowana od innych i to wywołało lawinę. Zapytaliśmy też o przygotowanie szpitala. – Panujemy nad sytuacją. Jesteśmy przygotowani w takim zakresie, w jakim możemy spodziewać się prawdopodobieństwa wystąpienia takiego przypadku. Proszę się nie martwić. Wszelkiego rodzaju niepokoje są zbędne. Mamy bardzo dobre relacje z SANEPI’edm, NFZ i ze szpitalem zakaźnym. Każdy podejrzany przypadek będzie w odpowiedni sposób zabezpieczony i przetransportowany, by tam go zdiagnozować. Proszę się nie martwić, panika jest najgorszym doradcą. – mówiła Krystyna Płukis.

Co jednak zrobić, jeśli masz objawy takie jak: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem i w ciągu ostatnich 14 dni mogłeś mieć kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem?

Przede wszystkim nie panikować. W pierwszej kolejności należy skontaktować się TELEFONICZNIE z Sanepidem. Telefon do grodziskiej stacji 22 755 57 76 (czynny w godzinach pracy), tel. alarmowy: 603 987 811 (czynny całą dobę). Tam udzielą dokładnej instrukcji, co robić dalej.


Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem

Jeśli NIE odczuwasz objawów chorobowych lub jeśli masz gorączkę, kaszel, problemy z oddychaniem, ALE w ciągu ostatnich 14 dni NIE podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem i NIE miałeś kontaktu z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:

  • zachowaj higienę osobistą:
  • zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania,
  • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu
  • unikaj kontaktu z osobami z widocznymi objawami choroby, takimi jak: kaszel, katar, podwyższona temperatura ciała

Jeśli NIE odczuwasz objawów chorobowych, ALE w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem:

  • skontaktuj się TELEFONICZNIE ze stacją sanitarno-epidemiologiczną
  • w miarę możliwości przez 14 dni ogranicz społeczno-zawodowe kontakty z innymi osobami
  • zachowaj higienę osobistą:
  • zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania,
  • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu
  • dwa razy dziennie mierz temperaturę ciała

Jeśli masz objawy takie jak: gorączka (38°C), kaszel, problemy z oddychaniem i w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:

  • skontaktuj się TELEFONICZNIE ze stacją sanitarno-epidemiologiczną
  • zachowaj higienę osobistą:
  • zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania,
  • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu
  • ogranicz kontakt z innymi osobami i nie korzystaj z transportu publicznego
  • w przypadku nasilonych objawów udaj się do oddziału zakaźnego, najbliższego do miejsca zamieszkania

Zachęcam do zapoznania się z dodatkowymi informacjami na stronie: https://gis.gov.pl/aktualnosci/przydatne-materialy-o-koronawirusie/

Dane kontaktowe do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grodzisku Mazowieckim:

tel. 22 755 57 76 (czynny w godzinach pracy PSSE)
tel. alarmowy: 603 987 811 (czynny całą dobę)

Lista oddziałów zakaźnych dostępna na infolinii NFZ pod numerem 800 190 590 oraz na stronie www.gov.pl/koronawirus

Polub nas na Facebook