Najbliższe dni to czas wytężonej pracy dla wszystkich policjantów. Szczególnie dużo zadań w takim czasie spada na funkcjonariuszy drogówki. Będą oni czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników dróg- zarówno kierowców, jak i rowerzystów i pieszych. Na terenie powiatu grodziskiego już po raz kolejny w działania na drogach włączyli się także strażacy z Baranowa. W dniach największego natężenia ruchu policjanci będą korzystać z wiatrakowca OSP i z góry wyznaczać miejsca, w które należy skierować policyjne załogi.

Wiele rodzin, by dotrzeć na czas na groby swoich bliskich, w najbliższych dniach pokona setki kilometrów. Nad ich bezpieczeństwem, na zatłoczonych bardziej niż zwykle ulicach, czuwać będą funkcjonariusze Policji. Pomogą oni również kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, gdzie w tym okresie ruch jest zazwyczaj przeorganizowany.

Na terenie powiatu grodziskiego w działania na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach w okolicy cmentarzy włączyli się juz po raz drugi także druhowie z OSP w Baranowie. W dniach największego ruchu policjanci będą korzystać z ich wiatrakowca i z góry wyznaczać miejsca, w które należy pilnie skierować policyjne załogi. Policjanci i strażacy z wiatrakowca obserwują ruch na autostradzie, drogach krajowych, a także ulicach prowadzących do 12 nekropolii w całym powiecie. Potrzeba skierowania w dany rejon większej liczby patroli lub podjęcia działań wobec konkretnych osób, łamiących prawo, będzie przekazywana bezpośrednio do dyżurnego grodziskiej jednostki, a gdy zajdzie taka potrzeba, także do stanowiska kierowania stołecznej Policji.

Akcja "Znicz 2013” potrwa 4 dni. W tym czasie funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, zbadają ich trzeźwość i skontrolują również stan techniczny pojazdów. W czasie, kiedy samochodami podróżują całe rodziny, ważne jest, aby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy i w pojazdach nie jechała nadmierna liczba osób. Przy okazji każdej kontroli policjanci będą zwracali szczególną uwagę na to, czy dzieci przewożone są w odpowiednich fotelikach.

Ruszając w daleką podróż warto pamiętać, że kierowca powinien być wypoczęty. W czasie jazdy należy robić przerwy – odetchnąć świeżym powietrzem i rozprostować kości. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę na podwójnym gazie. Funkcjonariusze apelują nie tylko do kierowców, ale również do świadków takich sytuacji – osobie, która spożywała alkohol, pod żadnym pozorem, nie pozwólmy prowadzić samochodu.

Policjanci jak zawsze apelują do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze. Przypominają, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego – innych kierujących, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Dla nieodpowiedzialnych kierowców, którzy łamią przepisy i tym samym narażają inne osoby na niebezpieczeństwo, policjanci przewidują surowe kary.

Funkcjonariusze przypominają również o utrudnieniach w ruchu – zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Wszyscy, którzy w okolice nekropolii zdecydują się udać samochodami, powinni uzbroić się w cierpliwość i bezwzględnie stosować do poleceń policjantów, jak co roku kierujących tam ruchem. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych – mogą stwarzać zagrożenie dla innych i blokować przejazd. Lepiej zaparkować w wolnym miejscu dalej od cmentarza i przejść jakiś odcinek, niż denerwować się w długim korku w okolicy cmentarza. Jeśli mamy taką możliwość, dla własnej wygody, samochód zostawmy w domu, a na groby pojedźmy komunikacją miejską.
Polub nas na Facebook