fot. mazowiecka.policja.gov.pl

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w ostatnią niedzielę policjanci przeprowadzali ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Ich celem jest egzekwowanie przestrzegania przepisów w tym zakresie. Na terenie powiatu grodziskiego akcja zakończyła się ujawnieniem 81 wykroczeń i zatrzymaniem praw jazdy 3 kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość jazdy. Niechlubną rekordzistką okazała się kierująca samochodem KIA, która jechała z prędkością ponad 200 km/h.

Przekraczanie dopuszczalnych prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych, również tych najtragiczniejszych w skutkach. Z powodu nadmiernej prędkości giną nie tylko kierowcy pojazdów i ich pasażerowie. Śmierć ponoszą również inni niewinni uczestnicy ruchu drogowego.

Wzmożone działania pn. „Prędkość”, prowadzone m.in. w ostatnią niedzielę przez policjantów w całym kraju, miały przede wszystkim charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy rażąco tę prędkość przekraczają, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Kierujący mogli spotkać funkcjonariuszy drogówki  zarówno w statycznych punktach pomiarów prędkości, jak i podczas pomiarów prowadzonych dynamicznie. Na drogach naszego powiatu w ramach niedzielnej akcji policjanci drogówki ujawnili 81 wykroczeń dotyczących przekroczenia prędkości. Wśród nich było 3 kierowców, którzy przekroczyli ją o ponad 50 km/h. Kontrola kierującej kia, która po 8.00 podróżowała DK-8 zakończyła się zatrzymaniem prawa jazdy i wnioskiem o ukaranie do sądu. 24-latka jechała z prędkością ponad 200 km/h i przekroczyła ją aż o 148 km/h!.

Policjanci po raz kolejny apelują o rozsądek i rozwagę oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych użytkowników dróg, zawsze należy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Brak opadów, coraz częściej świecące słońce to nie powody do zwiększania prędkości jazdy, zwłaszcza do wyników, które nie dają szans na wyhamowanie, czy inny manewr w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.

Polub nas na Facebook