Burzą i oberwaniem chmury rozpoczął się w dniu 22 czerwca br. w Grodzisku Maz. II marsz pod hasłem "Różni a równi". Kapryśna pogoda nie zniechęciła jednak osób chcących pokazać swoje przekonanie dla tolerancji niepełnosprawności intelektualnej, fizycznej i psychicznej.

Marsz, zorganizowany przez Powiatowy Zespół Koordynujący realizację Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, rozpoczął się o godzinie 14.30 pod pomnikiem Józefa Chełmońskiego. Zebranych powitała Lidia Abramczyk – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Grodziskiego i przewodnicząca Powiatowego Zespółu Koordynującego realizację Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Mieszkańców przywitał również Starosta Marek Wieżbicki i Paweł Dłużewski, artysta kabaretowy, przedsiębiorca, działacz społeczny.

Następnie w rytm marszowej muzyki Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Kask mieszkańcy wspólnie z władzami powiatu i radnymi przeszli ulicami Grodziska do Parku Skarbków, gdzie w tym czasie odbywały się "Dni Hobby", "Targi Sztuki" oraz Finał Grodziskiego Konkursu Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej "POD ŻAGLEM TELIGI".

Po krótkim występie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Kask, dr Jonathan Britmann - Kierownik Psychiatrycznego Zespołu Leczenia Środowiskowego w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie odczytał ze sceny apel marszu: - Dzisiaj już po raz drugi dajemy świadectwo, że nie jest nam obojętny los ludzi, którzy w swej codzienności borykają się z problemami wynikającymi z braku tolerancji. Marsz „Różni a równi” kieruje naszą uwagę w stronę właśnie takich osób, znajdujących się w otoczeniu najbliższych lub żyjących samotnie, nie integrując się z innymi, z lęku przed nietolerancją i niezrozumieniem. Nasz marsz to sprzeciw wobec słów i działań, które ranią czy dyskryminują.
Ideą naszego marszu jest wyjście i pokazanie, że wszyscy jesteśmy równi, bez względu na to, czy różnią nas cechy wrodzone, nabyte czy jakakolwiek niepełnosprawność (intelektualna, psychiczna, czy ruchowa). Często przechodzimy obok takich osób obojętnie, a nawet odsuwamy się, nie chcemy być blisko ze względu na ich niepełnosprawność. Dzisiaj jesteśmy tu po to, aby pokazać, że my myślimy inaczej, że nie zgadzamy się na podziały: „zdrowi” i „chorzy”. Stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych często skazują na izolację, jesteśmy tutaj, żeby wspólnie zastanowić się, jak to zmieniać.
Boimy się tego, czego nie znamy, stojąc tu razem i wspólnie maszerując, realizujemy nasz cel, jakim jest stwarzanie ludziom, również tym niepełnosprawnym, sytuacji sprzyjających nawiązaniu satysfakcjonujących kontaktów z innymi.
Mamy nadzieję, że nasz Marsz będzie przyczynkiem do dyskusji o konieczności równego traktowania. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania wpłyną na zmianę postaw i uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych oraz przeciwstawimy się ich dyskryminacji. Zmiany te mają szansę się zrealizować, zacznijmy je dzisiaj.

Po odczytaniu apelu wręczoo nagrody w konkursie plastycznym na plakat pt. "Różni a równi". Nagrody wręczna były w 3 kategoriach:

 • Uczniowie szkól gimnazjalnych:
  I miejsce - Marlena Pośnik z Gimnazjum im. K. J. Gałczyńskiego w Jaktorowie
 • II miejsce - Dominika Jędrzejewska z Gimnazjum im. J. Jagielskiego ZSP w Międzyborowie
  III miejsce - Dominika Ickiewicz z Gimnazjum przy ZSG im. Ks. P. Skargi w Milanówku
  Wyróżnienie otrzymali:
  • Jakub Malec z Gimnazjum im. K. J. Gałczyńskiego w Jaktorowie.
  • Damian Pietraszek z Gimnazjum im. K. J. Gałczyńskiego w Jaktorowie.
 • Uczniowie szkół licealnych. Wyróżnienie otrzymała Oliwia Walczuk z ZSTiL Nr 2 w Grodzisku Mazowieckim
 • Osoby niepełnosprawne:
  I miejsce - Kacper Marecki ze Szkoły Podstawowej im. St. Cygańskiej w Jaktorowie
  II miejsce - Jakub Dziuda ze Szkoły Podstawowej im. St. Cygańskiej w Jaktorowie
  III miejsce - praca zbiorowa Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego 6 z ZS im. H. Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim
  Wyróżnienie otrzymali:
  • Sylwia Śleszyńska ze Szkoły Podstawowej im. St. Cygańskiej w Jaktorowie
  • praca zbiorowa: Ola Błaszczak, Kasia Markowska, Zuzia Grzelak, Szymon Klich, Maciek Kosela, Oktawian Michalski, Ania Filutowska, Kaila Vaskiewicz z ZS im. H. Szczerkowskiego w Grodzisku Maz.

Marsz pomimo fatalnej z początku pogody zgromadził wielu mieszkańców, którzy po przjściu do Parku Skarbków mogli zapoznać się z różnymi zainteresowaniami mieszkańców naszego powiatu na "Dniach z Hobby". Na pikniku można było poznać wiele osób z ciekawymi zainteresowaniami. Modele sterowane, taniec brzucha, quady, krótkofalarstwo to tylko nieliczne z prezentowanych hobby. Można było porozmawiać z rodziną sanitariuszy z czasów carskiej Rosji, podziwiać działa lokalnych artystów, czy poznać arborystów zajmujących się pielęgnacją drzew.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Marsz "Różni a Równi" i Piknik z Hobby