Tydzień Mediacji i Międzynarodowy Dzień Mediacji

Przykładem lat ubiegłych w terminie od 16 do 20 października 2017 r. obchodzony będzie tzw. Tydzień Mediacji. 19 października 2017 r. będzie Międzynarodowy Dzień Mediacji. W ramach tego przedsięwzięcia w grodziskiej komendzie będą odbywały się dyżury policjanta, który udzieli informacji i doradzi jak skorzystać z tej metody.

Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego i satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu w drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora. Mediator wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia oraz pomaga w wypracowaniu kompromisu, nie narzucając jednak żadnego rozwiązania.

W całej Polsce na Tydzień Mediacji zaplanowane zostały dyżury mediatorów w sądach, zakładach karnych, jednostkach Policji i w innych instytucjach. W sądach organizowane są spotkania sędziów z mediatorami, pełnomocnikami procesowymi oraz stronami postępowań sądowych, a także innymi przedstawicielami zawodów prawniczych.

Ministerstwo Sprawiedliwości w tym roku postanowiło zaangażować się w szczególny sposób w promocję mediacji w środowisku szkolnym i mówić o niej w kontekście edukacji prawnej. Na Międzynarodowy Dzień Mediacji, który w tym roku przypada na 19 października 2017 r., Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z norweskim partnerem organizacją „Trygg Læring” (Safe Learning) zaplanowało międzynarodową konferencję pt. „Edukacja prawna młodzieży oraz mediacja w szkole – w świetle teorii i praktyki”.

W ramach tej inicjatywy w Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisku Maz. w dniach od 16 do 20 października 2017 roku w godz. 9.00 do 15.00 będzie dyżurował policjant Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego, który będzie doradzał jak można rozwiązać spór lub konflikt za pomocą mediacji.

Polub nas na Facebook