Zakończyły się referenda strajkowe w szkołach na terenie naszego powiatu. Z różnych przekazów medialnych docierają sprzeczne informacje o ilości placówek, które przystąpią do protestu. Sprawdziliśmy jak będzie wyglądać sytuacja w poszczególnych gminach i w których placówkach rodzice muszą przygotować się na ewentualne utrudnienia.

Pragniemy tu zaznaczyć, że przedstawiciele nauczycieli cały czas prowadzą rozmowy z Rządem i decyzja o rozpoczęciu strajku jeszcze nie zapadła. Decyzja zależy od postępu w rozmowach. Jednak bardzo poważnie należy uwzględnić taką możliwość, że strajk rozpocznie się 8 kwietnia.

Jak wyjaśnił nam wicestarosta Krzysztof Filipiak w strajku wezmą udział szkoły średnie z Grodziska. Milanowskie placówki nie będą brały udziału w strajku.

Najwięcej problemów mogą mieć rodzice dzieci uczęszczajacych do szkół w Grodzisku -  Po przeprowadzonym referendum na terenie placówek gminnych w Grodzisku Maz, wszystkie publiczne placówki zadeklarowały przystąpienie do strajku. Zdecydowana większość nauczycieli na ten moment deklaruje gotowość przystąpienia do strajku. – mówił nam Burmistrz Tomasz Krupski.

Czy gmina przygotowuje jakiś scenariusz, jeżeli dojdzie do strajku? - Niewątpliwie brak porozumienia Ministerstwa z nauczycielami będzie skutkował bardzo trudną sytuacją w całym kraju, ponieważ strajk zaplanowany jest na okres egzaminów. – mówił Burmistrz Tomasz Krupski - Musimy pamiętać, że dla funkcjonowania szkoły musi być zapewniona odpowiednia opieka nauczycielska. Spotkaliśmy się z dyrektorami szkół, zadeklarowaliśmy gotowość udostępnienia pomieszczeń w Mediatece i Hali przy ul. Westwala w taki sposób, by cześć egzaminów mogła się odbyć w większych pomieszczeniach i nie było konieczności zapewnienia większej liczby członków komisji. Na ten czas przygotowujemy odpowiednie rozwiązanie dla uczniów. Zaproponujemy całodzienne zajęcia w bibliotece publicznej, także pracujemy nad stworzeniem oferty ogólnomiejskiej dla dzieci. Dziś trudno jest mi powiedzieć jaka będzie ostateczna decyzja w sprawie otwarcia lub zamknięcia szkół. – dodał.

W trudnej sytuacji mogą znaleźć się też rodzice i dzieci z Jaktorowa. Tam wszystkie placówki deklarują przystąpienie do strajku.

Sytuacja wygląda podobnie w Żabiej Woli. Wszystkie placówki przystąpiły do referendów strajkowych. Za strajkiem opowiedziało się 90% nauczycieli w szkołach i 100% nauczycieli przedszkolnych. Niemniej dyrekcja gimnazjum zapewnia, że egzaminy odbędą się.

W innych gminach nie wszystkie placówki przystąpią do strajku. W Milanówku do strajku przystąpią jedynie nauczyciele z Szkoły Podstawowej nr 1. W gminie Baranów za strajkiem opowiedzieli się nauczyciele w szkole w Kaskach i w przedszkolu w Golach. Tam jednak dyrekcja cały czas prowadzi rozmowy z nauczycielami

Na chwilę obecną nauczyciele Szkoły Podstawowej w Podkowie Leśnej nie przystąpią do strajku. W dniach 21-22 marca 2019 r. odbyło się referendum (prowadzone przez NSZZ "Solidarność"), w wyniku którego 93,75% nauczycieli opowiedziało się za protestem pracowników oświaty. Jak tłumaczy dyrektor szkoły Agnieszka Hein - dzisiaj na spotkaniu przedstawiciel NSZZ „Solidarność”, Region Mazowsze, pan Marek Kałęcki, przekazał mi informację, że związek NSZZ „Solidarność” NIE PRZYSTĄPIŁ DO STRAJKU. Związek prowadzi negocjacje ze stroną rządową, które potrwają do 14 kwietnia 2019 r. i dopiero wtedy będziemy wiedzieć, co dalej. Jeżeli żądania Solidarności nie zostaną uwzględnione związek zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia strajku.

W chwili obecnej zajęcia w szkole odbywają się zgodnie z planem lekcji i nie istnieje ryzyko, aby zostały one zakłócone. Szykujemy się także do  egzaminów.

Do strajku nie przystąpią również pracownicy publicznego przedszkola w Podkowie Leśnej.

Polub nas na Facebook