Trwająca w tym roku 5 dni akcja "Znicz 2012”, to czas wytężonej pracy wszystkich policjantów. Szczególnie dużo zadań w takim czasie spada na funkcjonariuszy drogówki. Czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników dróg- zarówno kierowców, jak i pieszych. Na terenie powiatu grodziskiego w działania na drogach włączyli się także strażacy z Baranowa. W dniach największego ruchu policjanci korzystają z wiatrakowca OSP i z góry wyznaczają miejsca, w które należy pilnie skierować policyjne załogi.

Wiele rodzin, by dotrzeć na czas na groby swoich bliskich, w najbliższych dniach pokona setki kilometrów. Nad ich bezpieczeństwem, na zatłoczonych bardziej niż zwykle ulicach, czuwają funkcjonariusze Policji. Pomagają również kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, gdzie w tym okresie ruch jest zazwyczaj przeorganizowany. Na terenie powiatu grodziskiego w działania na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach w okolicy cmentarzy włączyli się także druhowie z OSP w Baranowie. W dniach największego ruchu policjanci korzystają z ich wiatrakowca i z góry wyznaczają miejsca, w które należy pilnie skierować policyjne załogi. Policjanci z wiatrakowca obserwują ruch na autostradzie, drogach krajowych, a także ulicach prowadzących do nekropolii. Potrzeba skierowania w dany rejon większej liczby patroli lub podjęcia działań wobec konkretnych osób, łamiących prawo, będzie przekazywana bezpośrednio do dyżurnego grodziskiej jednostki, a gdy zajdzie taka potrzeba, także do stanowiska kierowania stołecznej Policji.

W tym roku akcja "Znicz” potrwa 5 dni. Zwiększony ruch na polskich drogach, a tym samym wzmożone kontrole policjantów, rozpoczną się już 31 października i potrwają do 4 listopada. Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących.

W czasie, kiedy samochodami podróżują całe rodziny, ważne jest aby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy i w pojazdach nie jechała nadmierna liczba osób. Przy okazji każdej kontroli policjanci będą zwracali szczególną uwagę na to, czy dzieci przewożone są w odpowiednich fotelikach.

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, osobom, które przewozimy, a także innym uczestnikom ruchu drogowego, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku zasad. Przed podróżą dokładnie sprawdźmy stan techniczny pojazdu i dokumenty. Warto obserwować prognozę pogody – może się okazać, że w czasie podróży zaskoczy nas atak zimy. Śnieg, błoto śniegowe, śliska nawierzchnia – to dodatkowe utrudnienie zwłaszcza dla tych kierowców, którzy w porę nie zdecydują się na zmianę opon na zimowe.

Ruszając w daleką podróż warto pamiętać, że kierowca powinien być wypoczęty. W czasie jazdy należy robić przerwy – odetchnąć świeżym powietrzem i rozprostować kości.

Niedopuszczalne jest wsiadanie za kółko na podwójnym gazie. Funkcjonariusze apelują nie tylko do kierowców, ale również do świadków takich sytuacji – osobie, która spożywała alkohol, pod żadnym pozorem, nie pozwólmy prowadzić samochodu.

Policjanci jak zawsze apelują do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze. Przypominają, że przekraczanie dozwolonej prędkości ,czy jazda po spożyciu alkoholu, mogą okazać się tragiczne w skutkach. Funkcjonariusze próbują dotrzeć do sumień kierowców i przekonują, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego – innych kierujących, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Dla nieodpowiedzialnych kierowców, którzy łamią przepisy i tym samym narażają inne osoby na niebezpieczeństwo, policjanci przewidują surowe kary.

Funkcjonariusze przypominają również o utrudnieniach w ruchu – zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Wszyscy, którzy w okolice nekropolii zdecydują się udać samochodami, powinni uzbroić się w cierpliwość i bezwzględnie stosować do poleceń policjantów, jak co roku kierujących tam ruchem. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych – mogą stwarzać zagrożenie dla innych i blokować przejazd. Jeśli mamy taką możliwość, dla własnej wygody, samochód zostawmy w domu, a na groby pojedźmy komunikacją miejską.

oprac na podstanie materiałów kppgrodzisk.policja.waw.pl KM

Polub nas na Facebook