Wspólnie zadbajmy o bezpieczne Święta Wielkanocne

Przygotowania do świąt Wielkiej Nocy to okres wzmożonych zakupów, a potem wyjazdów i spotkań rodzinnych. Aby ten wolny czas mógł upłynąć bezpiecznie, trzeba pamiętać o ostrożności i unikaniu zagrożeń w różnych miejscach. Nad bezpieczeństwem podróżujących i tych, którzy spędzą ten czas w miejscu zamieszkania, czuwać będą policjanci ruchu drogowego i funkcjonariusze innych służb. Grodziscy policjanci przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa na ten szczególny okres.

Aby uniknąć kradzieży, warto skorzystać z kilku rad:

Zachowajmy szczególną ostrożność w centrach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. W tych miejscach notuje się najwięcej kradzieży. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zalecamy, aby Panie trzymały zamknięte torebki pod pachą. Złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie. Często sami tworzą tzw. sztuczny tłok. Zanim dojdzie do kradzieży, robią rozpoznanie, aby ustalić co może paść ich łupem. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel. Widzą wtedy, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta, odpowiednio zabezpieczmy swoje mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem są klamki z zamkiem w oknach i w drzwiach balkonowych, te dodatkowe zabezpieczenia sprawiają, że nie można ich otworzyć. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Przed wyjazdem z domu pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Nie chwalmy się dłuższym wyjazdem poza dom za pośrednictwem mediów społecznościowych, zdjęcia z pobytu w ciekawym miejscu można zamieścić po powrocie.  

Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierajmy je ze sobą lub w ostateczności zamykajmy w bagażniku. Klucze od samochodu zabierajmy zawsze ze sobą i dobrze pilnujmy.

Bezpiecznie  w podróży

W tym roku, podobnie  jak w latach ubiegłych, nad bezpieczeństwem wszystkich udających się na święta i wracających z nich czuwać będą policjanci ruchu drogowego. Dodatkowe patrole, nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, fotoradary i ręczne mierniki prędkości pojawią się licznie na drogach powiatu. Policjanci będą prowadzić  kontrole na głównych ciągach komunikacyjnych, drogach krajowych, ale także w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji.

Funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócą na kierowców, którzy zdecydują się siąść za kierownicą „na podwójnym gazie”, przekraczających dozwoloną prędkość, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu, jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy przewożących dzieci bez fotelików. Kierowcy powinni również pamiętać, że cały rok mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo  to także odpowiedni styl jazdy, umiejętność przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Siadając za kierownicę pamiętajmy o bezpieczeństwie tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie wyjechać na święta i wrócić do domu.

W celu eliminowania różnych zagrożeń na drogach, w okresie od 15- 18 kwietnia policjanci grodziskiej drogówki na terenie całego powiatu będą prowadzić działania kontrolne i prewencyjne pod nazwą „Wielkanoc 2022”. W piątek 15 kwietnia dodatkowo szczególna uwaga będzie kierowana na prędkość jazdy podczas prowadzonej akcji  ”Bezpieczna prędkość”, a w terminie 15-17 kwietnia policjanci przeprowadzać będą wzmożone kontrole trzeźwości w ramach działań „Trzeźwy kierowca”.

Wszystkim użytkownikom dróg życzymy bezpiecznych podróży.

Polub nas na Facebook