W oparach absurdu

Z okazji Świąt Wielkanocy Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza i Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego Rafał Sieradzki zaprosili mieszkańców na spotkanie słowno-muzyczne w wykonaniu Cezarego Żaka.

„W oparach absurdu” to była kolejna propozycja Stowarzyszenia K40 z Komorowa w ramach cyklu „Salon Poezji K40”. Ten jeden z kilkunastu oddziałów Krakowskiego Salonu Poezji, założonego przez Annę Dymną, również i w powiecie pruszkowskim organizuje cykliczne spotkania literackie, kabaretowe i muzyczne. A na nich, ku uciesze wielu mieszkańców nie tylko samego powiatu, ale i wszystkich innych miłośników słowa, występują znane, wybitne postaci. Odbywające się przynajmniej raz w miesiącu wydarzenia stanowią zatem nie lada okazję, by wysłuchać pełnego kunsztu programu, ale także by spotkać swojego ulubionego artystę. Tylko w tym roku Stowarzyszenie zaprosiło uczestników już na 4 spotkania. Wiersze znakomitego belgijskiego barda, kompozytora, piosenkarza i aktora - Jacques’a Brela czytali Zofia Domalik i Zbigniew Zamachowski, a "Kamasutrę", czyli "Traktat o miłowaniu"  w dniu Świętego Walentego przedstawili prezes Stowarzyszenia Ewa Telega i Wiktor Zborowski. Na wielkanocnym spotkaniu pt. "Wróbla Wielkanoc" wystąpili natomiast Katarzyna Żak i Maciej Robakiewicz.

Ostatnie spotkanie słowno-muzyczne, również zorganizowane z okazji Wielkanocy, zatytułowane było: „W oparach absurdu”. Podczas pełnego humoru i zabawy językowej wydarzenia, na scenie zobaczyć było można Cezarego Żaka, który przedstawił wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Były to: „Skumbrie w tomacie”, „Lilie albo kwiatki prohibicyjne”, „Romanca o trzech siostrach emigrantkach”, „Jak Rinaldo Rinaldini tańcował z kardynałem”, „Morderstwo na Piazza Irreale” oraz „Żywot Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego”.  W tej pełnej absurdu atmosferze aktorowi, tradycyjnie już, jeśli chodzi o Salon Poezji,  towarzyszyli Katarzyna Łochowska - śpiew oraz Marcin Mazurek - pianino. Kto nie miał możliwości obejrzenia spotkania na żywo oraz nie miał okazji zapoznać się z pozostałymi programami, przygotowanymi przez Stowarzyszenie, może to nadrobić na kanale Youtube/Stowarzyszenie K40.

Działaczki K40 nie tylko inicjują różne imprezy, ale też uczestniczą w rozmaitych ważnych akcjach społecznych. Obecnie organizowane są także warsztaty teledyskowe dla młodzieży pod hasłem "Z pomysłu... na ekran!".  Jest to cykl bezpłatnych zajęć, na których uczestnicy doskonalą umiejętności aktorskie oraz pracy z kamerą i mikrofonem. Efekty pierwszych spotkań zobaczyć można również na kanele YT – tam znajduje się przygotowany przez młodzież film pt. "Opera o Krzysztofie Kolumbie".


Przed nami kolejne wydarzenie z cyklu „Salon Poezji K40”, które zatytułowane jest "Rejs Moskwa - Odessa". Będzie to spotkanie z twórczością rosyjskiego barda Władimira Wysockiego. W programie zaprezentowane będą wiersze poety i pieśniarza, które czytać będzie Krzysztof Tyniec. Natomiast pieśni Wysockiego w oryginalnej wersji językowej zaśpiewa Żanna Gierasimowa. Ten program obejrzeć będzie można na żywo w niedzielę o godzinie 12.00 na portalu Facebook Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury i na stronie Stowarzyszenia K40, którzy są organizatorami wydarzenia.

Polub nas na Facebook