W dniu 1 października 2017 r. nasza redakcja uczestniczyła w Warszawie i Pruszkowie w obchodach Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter. Organizowana już od 9 lat w Warszawie rekonstrukcja historyczna Marsz Niepokonanych połączy swe siły z pruszkowskim marszem i wspólnie przeszły ulicami Warszawy i Pruszkowa, pozostając na długo w pamięci przybyłych licznie w to niedzielne przedpołudnie widzów.

25 września 2015 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy – mieszkańcach stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach, bądź przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego a potem burzonego  przez okupanta miasta. Począwszy od 7 sierpnia 1944 r. do obozu przejściowego w Pruszkowie zaczęły przybywać transporty ludności cywilnej z ogarniętej walkami stolicy. Do połowy października, kiedy przymusowe wysiedlanie Warszawy zakończyło się, przez Dulag 121 przeszło 650 tysięcy osób. Z Pruszkowa wywożeni byli na teren Generalnego Gubernatorstwa, do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy. W tym trudnym czasie z pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób ofiarnie udzielało im wówczas wsparcia, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami.

Marsz z udziałem profesjonalnych rekonstruktorów oraz mieszkańców Warszawy i Pruszkowa jest wyrazem pamięci o cywilnym ofiarach Powstania Warszawskiego, mieszkańcach stolicy, którzy siłą wypędzeni ze swoich domów trafili do obozu Dulag 121, a także o udzielających im ofiarnie pomocy mieszkańcom Pruszkowa i okolic. Jego trasa symbolicznie nawiązuje do dróg, którymi między początkiem sierpnia a połową października podążały kolumny wypędzonych.

Uczestniczyliśmy w pierwszym Marszu zorganizowanym w 2014 roku w ramach obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w powiecie pruszkowskim. Zapadł on nam na długo w pamięci. Tegoroczny IX Marsz Niepokonanych wyruszy z Placu Krasińskich i ulicami Długą, Bielańską, Aleją Solidarności, przez Plac Bankowy oraz Marszałkowską przeszedł pod budynek PAST-y, gdzie miała miejsce inscenizacja złożenia broni przez Powstańców. Następnie ulicą Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi przeszedł do stacji WKD Warszawa Śródmieście, skąd wyruszył specjalny pociąg do Pruszkowa.

Pruszkowska część Marszu - „Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc” wyruszył spod kościoła św. Kazimierza by dotrzeć pod pomnik „Tędy Przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121. Tam, przed oficjalną częścią obchodów zainscenizowano segregację więźniów prowadzoną w obozie przejściowym Dulag 121.

W uroczystościach oficjalnych oprócz licznie przybyłych mieszkańców Warszawy, Pruszkowa i okolicznych gmin, udział wieli posłanka PiS Anita Czerwińska, poseł PiS Jacek Sasin, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, starosta pruszkowski Maksym Gołoś, oraz liczni samorządowcy z okolicznych gmin i powiatów. List od Jarosława Kaczyńskiego odczytała posłanka Anita Czerwińska.

Uroczystość wieńczyło złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz wręczenie medali Pro Patria osobom niosącym pomoc więźniom obozu Dulag121 i zasłużonym dla upamiętnienia historii obozu.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: II Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc