Inauguracja sezonu koncertowego w MSHM

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na wieczór inaugurujący Sezon Koncertowy 2017/2018, który odbędzie się w sobotę, 7 października o godz. 18:00. Wstęp na koncert jest możliwy po nabyciu bezpłatnych wejściówek, które czekają na Państwa w recepcji Muzeum od 9 września.

Wystąpi przed Państwem:

Jan Stanienda; Chopin Piano Quintet

W programie:

E. Chausson; D. Szostakowicz

Koncert jest połączony z wernisażem malarstwa Magdaleny Nałęcz o godz. 19.30.  Wstęp na wernisaż dla osób posiadających wejściówki na koncert.

Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami artystów wieczoru inaugurującego:

MAGDALENA NAŁĘCZ
Artystka urodziła się w 1970 roku w Rzeszowie i ukończyła tam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W latach 1990–1995 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Jana Szancenbacha i dyplom z rysunku w pracowni prof. Sławomira Karpowicza.

Od 1995 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zorganizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz brała udział w wielu wystawach zbiorowych. Jest laureatką kilku nagród, m.in. Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa w 1996 r., Stypendium Ministra Kultury i Sztuki w 1997 r.  

Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową artystki: www.malarstwo-nalecz.com.

JAN STANIENDA
Polski koncertmistrz, wybitny kameralista, błyskotliwy wirtuoz. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec Krzysztofa Jakowicza. Od 1975 r. członek, a od 1977 r. solista i koncertmistrz Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka.

Kierownik artystyczny Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, współzałożyciel i dyrektor artystyczny Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Wratislavia. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny corocznego wrocławskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale”.

Współpracował ze światowej sławy artystami – Yehudi Menuhinem, Mauricem Andre, Michalą Petri, Wandą Wiłkomirską, Barbarą Hendricks, Andriejem Gridczukiem, Guyem Touvronem i in.

Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Artysta dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i radia francuskiego (RFI), a także dla Telewizji Polskiej i Telewizji Francuskiej. Jan Stanienda zajmuje się także pedagogiką – jest profesorem skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

CHOPIN PIANO QUINTET
Zespół wywodzi się ze środowiska Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecny jego skład rozpoczął wspólną pracę jesienią 2013 roku i już w kwietniu 2014 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Stasysa Vainiunasa na Litwie. Zespół zdobył kolejne laury podczas konkursowego tournée we Włoszech, zajął tam I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Contessa Tina Orsi Anguissola Scotti” w Pianello Val Tidone, I miejsce w kategorii Muzyka Kameralna oraz I miejsce w 12. Międzynarodowym Konkursie „Premio Citta di Padova” w Padwie. Otworzyło to członkom zespołu drogę do sal koncertowych w Polsce i Europie.

Chopin Piano Quintet jest zapraszany na międzynarodowe festiwale. Między innymi wziął udział w „Quartetto di Bergamo”, XX International Chamber Music Festival „Lago di Garda” 2015, „Val Tidone Festival” we Włoszech, Festiwalu „Emanacje” w Lusławicach, „Wieczory w Arsenale” we Wrocławiu, „Filharmonia Konesera” w Filharmonii Śląskiej. Zespół został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, dzięki któremu wydał płytę DVD dla wytwórni DUX z kwintetami fortepianowymi Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza.

Poszczególni wykonawcy to laureaci wielu solistycznych i kameralnych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Swoje umiejętności doskonalą pod kierunkiem takich pedagogów, jak: Maja Nosowska, Corina Belcea, Jan Stanienda, Andrzej Bauer czy Krystyna Makowska-Ławrynowicz.

Historia zespołu sięga 2005 roku. To właśnie wtedy Krzysztof Stanienda wraz z grupą studentów ówczesnej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie założył Chopin Quintet. Przez kolejne lata występował na wielu festiwalach i konkursach, m.in. zdobył nagrodę specjalną za utwór polskiego kompozytora w Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi w 2007 roku, był także finalistą „Gianni Bergamo Classic Music Award” w Lugano w Szwajcarii w 2009 roku.

SKŁAD ZESPOŁU:

Krzysztof Stanienda fortepian
Roksana Kwaśnikowska skrzypce
Magdalena Lech skrzypce
Maria Stanienda altówka
Michał Zieliński wiolonczela

Polub nas na Facebook