„Starożytne tkactwo” to temat przewodni trzeciej edycji Pruszkowskiego Festiwalu Archeologicznego ARTEfakty. Impreza już na stałe wpisała się w krajobraz miasta, jako jedno z ciekawszych wydarzeń.

I nic w tym dziwnego. W ramach festiwalu mamy bowiem okazję do zapoznania się z naszym dziedzictwem kulturowym, nie tylko tym dotyczącym samego Pruszkowa, ale również okolicznych miejscowości – Brwinowa, Reguł czy Milanówka. To właśnie stąd pochodzą znaleziska, które znajdują się w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, organizatora tego wydarzenia.

 ARTEfakty to spotkanie archeologiczne przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale również i dla dorosłych, którzy mogą przenieść się w czasie i poznać zwyczaje naszych przodków, przy okazji samemu bawiąc się w badaczy przeszłości przy specjalnych stanowiskach. Organizatorzy co roku zapraszają do uczestnictwa w pokazach edukacyjnych, prelekcjach i warsztatach oraz prezentacjach zrekonstruowanych zabytków z rożnych zakątków świata. Dodatkowo, w tym roku można także wziąć udział w spektaklach muzycznych. posłuchać specjalnych, historycznych podcastów czy udać się w podróż literacko-archeologiczną po starożytnej Troi wraz z Książnicą Pruszkowską. Wśród atrakcji tegorocznej edycji festiwalu są także wystawy. Jedna z nich poświęcona jest prof. Eleonorze Plutyńskiej, a druga, pt. „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er” dostępna jest dla zwiedzających muzeum.

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się już za tydzień, 9 sierpnia od godziny 11.00, również znajdziemy stanowiska rekonstruktorskie. Będziemy mogli uczestniczyć w pokazach i pogadankach dotyczących tkactwa na Mazowszu. Sprawdzimy m.in. jak wyglądał warsztat tkacki, proces barwienia, obróbka wełny, filcowanie i różne techniki tkackie – od krosna, przez bardo, tabliczki i sprang, aż do techniki wyplatania przy użyciu igły dziewiarskiej i włókna. Dodatkowo podejrzymy, jak ubierali się nasi przodkowie.

Festiwal potrwa do 30 sierpnia i odbywać się będzie w każdą niedzielę miesiąca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

Obiektywna jest Patronem Medialnym Pruszkowskiego Festiwalu Archeologicznego ARTEfakty.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pruszkowskie ARTEfakty


To może Cię zainteresować: