ARTEfakty – Pruszkowski Festiwal Archeologiczny 9-11.09.2016 r.

Dla uświetnienia obchodów 100-lecia nadania praw miejskich Pruszkowowi, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy wraz z licznymi partnerami organizuje ARTEfakty – Pruszkowski Festiwal Archeologiczny. To wyjątkowe wydarzenie o bezprecedensowej formule.

Ideą festiwalu jest ukazanie nowego, różnorodnego spojrzenia na starożytną spuściznę Mazowsza. Wbrew obiegowym opiniom współczesnym, tereny te zajmowały wyjątkowe miejsce na mapie świata starożytnego. Istniejące na przełomie er na Mazowszu drugie co do wielkości centrum metalurgiczne „barbarzyńskiej” Europy posiadało szerokie kontakty zarówno z okolicznymi plemionami jak i Imperium Rzymskim, tworząc unikalne w skali europejskiej miejsce krzyżowania się  dóbr i idei.

W ciągu trzech dni międzynarodowego festiwalu, poprzez realizację ponad stu wydarzeń, łącząc aktywności popularnonaukowe, artystyczne i animacyjne, ARTEfakty wielowymiarowo przybliżą fenomen, który czekał na swoją wielką chwilę 2000 tysiące lat. W całym mieście – w parkach, na skwerach, w instytucjach kultury, kawiarniach i na  osiedlach spotkać będzie można rekonstruktorów życia i technologii starożytnych, twórców teatralnych, naukowców, artystów oraz animatorów. Zorganizowane zostaną obozowiska historyczne, międzynarodowe piecowisko, punkty popularyzacji historii, cykle prelekcji oraz wykładów, spektakle teatralne, warsztaty, zajęcia dla młodzieży i wiele innych.

W dobie wielkich pytań o tożsamość kultury europejskiej, uczestnikom imprezy przedstawiona zostanie kluczowa rola jaką odgrywała i nadal odgrywa tradycja antyczna w kształtowaniu się europejskiej wspólnoty kulturowej.

Całość wydarzenia, zawiera się w ośmiu blokach tematycznych:

  1. ARTE – Sztuka w Antyku, Antyk w sztuce
  2. ANTYK a popkultura
  3. OGNIOtrwali – międzynarodowe forum hutniczo-kowalskie
  4. NaukOVO – Popularyzacja wiedzy akademickiej
  5. reKONSTRUKCJA historyczna
  6. Strefa MALUCHA
  7. Animacje – MIASTOakcje
  8. Studium ARTEfaktu

Szersze opisy bloków znajdują się na stronie: www.artefakty.mshm.pl

RAMOWY PROGRAM FESTIWALU

Piątek 9:00-15:30

Lekcje festiwalowe dla grup zorganizowanych. Zabierzemy ich do świata starożytnych hutników iwioski barbarzyńskiej. Pokażemy życie codzienne w Rzymie, antyczne rzemiosła, pokazy zdolności bojowej i uzbrojenie legionistów, a także pokaz walki gladiatorskiej.

Zapisy dla grup prowadzone będą w dniach 1-6 września, w godz. 9:00-15:00.

Sobota 10:00-19:30

Poznaj wszystkie bloki Festiwalu ARTEfakty, bądź wybierz wydarzenie specjalnie dla siebie.

Niedziela 12:00-20:300

Poznaj wszystkie bloki Festiwalu ARTEfakty, bądź wybierz wydarzenie specjalnie dla siebie.

Wielki finał festiwalu odbędzie się na piecowisku OGNIOtrwałych.

Sobota-niedziela – bezpłatne zwiedzanie ekspozycji „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er” – najlepszej wystawy Mazowsza 2014 roku!

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA W RAMACH FESTIWALU – WSTĘP WOLNY

Polub nas na Facebook