Czy wiesz, jak sprawdzić kod koloru lakieru fabrycznego w samochodzie?
Ta informacja może Ci się przydać!

Stłuczka, opad gradu czy zarysowanie to sytuacje, w których karoseria auta wymaga naprawy. Ale czy wiesz, jakiego lakieru samochodowego należy użyć przy pracach blacharskich? To pytanie może być szczególnie trudne po zakupie auta używanego. Jak zatem zweryfikować odcień pojazdu? Są na to sposoby! Dowiedz się więc, w jaki sposób możesz sprawdzić, jaki kolor lakieru fabrycznego został zastosowany w Twoim samochodzie.

Kiedy przydaje się informacja o lakierze fabrycznym w aucie?

Zastanawiasz się, po co Ci właściwie informacja o fabrycznym kolorze lakieru pojeździe? Otóż może się to przydać w kilku istotnych sytuacjach.

Zakup używanego pojazdu

Zakup używanego auta może być wyzwaniem. Trudno dokładnie zweryfikować historię pojazdu i w dużej mierze trzeba polegać jedynie na uczciwości sprzedającego. Dodatkowo, jeśli pojazd ma trzeciego właściciela, sprawa staje się jeszcze trudniejsza. Jako kupujący możesz oczywiście sprawdzić historię samochodu w państwowej bazie lub decydując się na zamówienie płatnych raportów. Warto jednak wiedzieć, że już weryfikacja kodu koloru lakieru fabrycznego może dać pewną wskazówkę na temat tego, czy karoseria pojazdu była modyfikowana.

Naprawa blacharska

Właściciele aut powinni być przygotowani na różne sytuacje – zarówno na trasie, jak i wtedy, gdy pojazd stoi na parkingu. Stłuczki, wgniecenia po gradzie, zarysowania czy szkody powstałe przez zwierzęta lub na skutek działań osób trzecich mogą wymagać wykonania prac blacharskich. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jaki jest kod lakieru fabrycznego w pojeździe. Specjalista na podstawie tej informacji dobierze odpowiedni barwnik. Oczywiście ramach oceny koloru brane są także pod uwagę takie czynniki jak stan karoserii, jej poziom wyblaknięcia i wiek pojazdu. Jednak lakiernik powinien mieć dobry punkt wyjścia w procesie jego doboru.

Gdzie znaleźć informacje o fabrycznym lakierze samochodu?

Osoby kupujące auto w salonie mają wpływ na to, jaki wykorzystano kolor lakieru w pojeździe i zwykle nie mają problemu z jego weryfikacją. Ale w jaki sposób sprawdzić kod barwnika, jeśli jesteś kolejnym właścicielem samochodu? Na szczęście jest kilka sposobów.

Numer identyfikacyjny VIN

Wiele osób zastanawia się, czy da się odczytać kod lakieru po VIN. To unikalny numer identyfikacyjny pojazdu. Znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym i tablicy znamionowej samochodu. Należy go zweryfikować już przy kupnie. Niestety, wciąż często zdarzają się próby sprzedaży kradzionego auta z podrobionymi dokumentami. Jeśli chcesz uzyskać informacje o wykorzystanym kolorze lakieru fabrycznego w pojeździe, możesz skontaktować się z daną marką w celu rozszyfrowania kodu w numerze VIN.

Tabliczka znamionowa

Tabliczka znamionowa zawierają takie informacje jak marka pojazdu, nr VIN oraz inne dane. Dlatego możesz tam znaleźć również kod lakieru fabrycznego.

Jak znajdziesz to oznakowanie? Tabliczka znamionowa może mieć postać etykiety lub blaszki. Zwykle znajduje się na słupkach pojazdu, w bagażniku czy w przegrodach.

Warto wiedzieć, że brak tabliczki znamionowej powinien być niezwłocznie zgłoszony do organu nadzoru technicznego. W innym wypadku pojazd nie przejdzie przeglądu. Ponadto, jeśli podczas kontroli auta przez policję funkcjonariusz stwierdzi brak tego elementu, nałoży na kierowcę mandat o wysokości nawet do 500 zł.

Pamiętaj, że w zależności od producenta sposób zapisu kodu wykorzystanego lakieru będzie się różnić. Niektóre marki umieszczają pełną nazwę odcienia, inne natomiast oznakowanie numeryczne lub literowe.

W jaki sposób najlepiej określić kolor lakieru samochodu?

Już wiesz, w jaki sposób znaleźć informację dotyczące fabrycznego lakieru pojazdu. Co jednak, jeśli chcesz usunąć uszkodzenie karoserii w starszym pojeździe? Wówczas warto odpowiednio dopasować barwnik, zwłaszcza jeśli naprawa ma dotyczyć większego elementu.

Wynika to z tego, że podczas użytkowania auta na stan blachy samochodowej mają wpływ różne czynniki, które powodują zmianę jej koloru. Zatem najlepszym rozwiązaniem, które pozwala dopasować lakier do karoserii, jest wizyta w salonie blacharskim. W dobrym warsztacie specjalista wykorzysta elektroniczne urządzenie, za pomocą którego dopasuje odpowiedni kolor do pojazdu. Dzięki temu naprawa karoserii będzie prezentować się estetycznie, a pomalowane elementy nie będą się odznaczać.

Niektórzy narzekają na to, że naprawa szkód blacharskich w profesjonalnym warsztacie jest droga. Wcale jednak nie musi tak być. Po prostu warto zadbać o wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC. W jego ramach którego można sfinansować usunięcie szkód powstałych w lakierze na skutek kolizji samochodowej, czynników pogodowych czy działalności zwierząt lub innych osób. Dzięki temu nie musisz się obawiać dodatkowych kosztów przy naprawie i zadbasz o to, aby pojazd pięknie się prezentował. Korzystne oferty na AC samochodu znajdziesz, korzystając z internetowych porównywarek, np. takich jak Rankomat.pl.

Wystarczy poświęcić tylko kilka minut, aby wypełnić krótki formularz i otrzymać zestawienie z ofertami od wielu TU. To świetny sposób, aby tanio i wygodnie kupić AC.

materiał zewnętrzny

Polub nas na Facebook