Wraz z serwisem Dwory i Pałace Mazowsza zachęcamy do poznania historii dworu w Żabiej Woli. Już w najbliższym czasie przedstawimy państwu historię wielu ciekawych obiektów z naszej okolicy.

W 1473 roku Żabia Wola, zwana wtedy Wesołą Wolą należała do rodziny Ojrzanowskich. W 1481 roku książę Bolesław V zwolnił Mikołaja, chorążego zakroczymskiego i jego brata Jana z Ojrzanowa od płacenia kar sądowych, a ich kmieci z Ojrzanowa, Dąbrówki, Zarębów, Kaleni, Wesołej Woli, Zalesia, Żelechowa oraz części Siestrzeni od prac przy starych i nowych grodach. W 1519 roku majątek należał do Jana, syna Jana Ojrzanowskiego. Jan Ojrzanowski (syn) był cześnikiem liwskim i starostą warszawskim. Ożeniony z Katarzyną Dorotą Boglewską h. Jelita. Jego testament z 1526 roku obejmuje dobra Ojrzanów, Żelechów, Kaleń, Wesoła Wola, Zalesie, Rakowiec i Powsinek w ziemi warszawskiej. Po jego śmierci wdowę do ponownego zamążpójścia namówił jej brat Mikołaj Boglewski h. Jelita. Drugim mężem został Piotr Goryński h. Poraj, starosta ciechanowski, vicesgerent i wojewoda mazowiecki. W 1530 roku Jan z Wieczfni i Jeżewscy jako stryjcowie i współherbownicy zmarłego Jana Ojrzanowskiego przekazali swoje działy w dobrach Ojrzanów, Żelechów, Zalesie i Wesołej Woli Katarzynie Ojrzanowskiej. Katarzyna odziedziczyła też dobra po swoim zmarłym mężu. W 1532 roku zastawiła Janowi biskupowi przemyskiemu swe wsie Ojrzanów, Żelechów, Zaręby, Kaleń, Wesołą Wolę, Zalesie i Musuły. Piotr i Katarzyna mieli dwoje dzieci: Jana i Dorotę. Piotr zmarł w 1542 roku w Żelechowie i tam został pochowany. Jan umarł młodo, więc cały majątek odziedziczyła córka - Dorota Goryńska h. Poraj. Ożeniona z Kasprem Mińskim h. Prus III, wojskim warszawskim, a po jego śmierci ze Stanisławem Barzim h. Korczak, wojewodą krakowskim. Stanisław zmarł 9 listopada 1571 roku w Krakowie. Dorota żyła jeszcze w 1603 roku.

W 1691 roku od sukcesorów Adama Zaremby dobra Żabia Wola, Ojrzanów, Żelechów, Kaleń, Zaremby i Zalesie nabył Jan Bonawentura Krasiński h. Ślepowron, urodzony 10 czerwca 1639 roku, pułkownik wojsk królewskich, starosta łomżyński, przasnyski, nowomiejski, opinogórski i warszawski, referendarz koronny. Fundator kościoła i klasztoru w Węgrowie, gdzie został pochowany. W Warszawie wzniósł pałac Krasińskich. Dwukrotnie żonaty: z Teresą Chodkiewicz h. Kościesza, kasztelanką wileńską, zmarłą w 1672 roku oraz (ślub w lutym 1680 roku) z Jadwigą Teresą Jabłonowską h. Prus (III), kasztelanką krakowską, zmarłą w 1692 roku. Jan Bonawentura zmarł 21 lutego 1717 roku.

Czytaj cały wpis dotyczcy Dworu w Żabiej Woli

Polub nas na Facebook