Seniorzy to grupa szczególnie chroniona, na co zwracamy uwagę zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Nic więc dziwnego, że z pomocą wychodzą również samorządowcy, którzy nie tylko organizują pomoc, ale także wprowadzają kolejne udogodnienia dla seniorów. Tak jest w Gminie Żabia Wola, która już w połowie lutego uruchomi program „Ogólnopolskiej Karty Seniora”.

Jest to projekt zaproponowany przez stowarzyszenie MANKO, którego głównym celem jest aktywizacja seniorów w życiu społecznym i podniesienie jakości ich życia, zdrowia i bezpieczeństwa. Dzięki temu osoby starsze z całej Polski mogą liczyć na liczne zniżki i promocje, obowiązujące na terenie całego kraju. Lista dostępnych punktów, które honorują kartę seniora, jest całkiem pokaźna (ponad 2500) i realizowane są one przez 160 gmin. Wchodząc na stronę www.glosseniora.pl, znajdziemy dokładną listę biorących udział w programie przedsiębiorstw i zobaczymy, że dotyczy on różnych dziedzin, m. in. kultury i sztuki, sportu i rekreacji, usług, restauracji i kawiarni, turystyki i noclegów, zdrowia, sanatoriów i uzdrowisk oraz urody.  Wszystkie te punkty są dodatkowo specjalnie oznaczone. Niedługo takie oznaczenia zobaczymy również na terenie Gminy Żabia Wola, która rozpoczyna realizację programów „Gmina Przyjazna Seniorom” i „Ogólnopolska Karta Seniora”.

Na to podczas ostatniej sesji Rady Gminy dali przyzwolenie wszyscy obecni radni, gdy przegłosowali Uchwałę w sprawie zmiany Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żabiej Woli w zakresie wykonywania czynności związanych w realizacją programów. Pracownicy GOPS-u dostali zatem zielone światło na podjęcie odpowiednich działań. Stąd już poszukiwani są przedsiębiorcy, którzy chcą przyznać seniorom ulgi na swoje towary i usługi. – Celem tego przedsięwzięcia jest to, aby seniorzy mieli zniżki, np. w sklepach, muzeach, kinach i pływalniach. Są one różne – od 5% i więcej, które obowiązują na terenie całego kraju. Dodatkowo , jeżeli gmina przystępuje do realizacji tego programu, to w ramach porozumienia również na swoim terenie szuka firm i instytucji, które będą dawały zniżki nie tylko seniorom z danej gminy, ale także tym z innych części kraju. Poza tym gmina uzyskuje status „Gminy przyjaznej seniorom” – mówi Elżbieta Kwiatkowska, dyrektor GOPS w Żabiej Woli. – Jeszcze jesteśmy w trakcie załatwiania formalności, ale już w lutym ruszymy z apelem do naszych przedsiębiorców i mamy nadzieję, że na terenie gminy znajdą się również tacy, którzy będą przychylni seniorom. Gdy tylko wójt podpisze odpowiednie porozumienia i przekaże nam program do realizacji, liczmy, że w połowie lutego ruszy akcja informacyjna. Wtedy seniorzy, za naszym pośrednictwem, będą mogli składać wnioski i odbierać kartę seniora. Warunkiem jej uzyskania jest tylko podpisanie wniosku o wydanie karty.

Według statystyk, Gminę Żabia Wola zamieszkuje ok. 2000 osób w wieku powyżej 60 lat, czyli bezpłatnie kartę seniora wyrobić będzie mógł co piąty mieszkaniec.

Przypomnijmy także, że Gmina już wcześniej podejmowała działania na rzecz tej grupy społecznej. W zeszłym roku przystąpiono do ogólnopolskiej akcji „Wspieraj seniora”, która miała na celu pomoc osobom starszym w załatwieniu spraw urzędowych i zrobieniu zakupów. Tylko po to, aby pozostali w domach i tym samym ochronili się przed zarażeniem koronawirusem. Choć jego działalność jest zawieszona na czas pandemii, to na terenie Żabiej Woli działa również Klub Seniora, w którym organizowane są zajęcia, zgodnie z inicjatywą społeczników, jak i samych seniorów. – Mieszka tu dużo rodzin wielopokoleniowych i najczęściej bywa tak, że dzieci i wnuki czują się zobowiązani do pomocy seniorom. My wkraczamy wtedy, gdy nie ma bliskich osób. Seniorzy są taką grupą w naszym społeczeństwie, którzy szczególnie potrzebują pomocy, zwłaszcza w okresie zimowym. Jako GOPS nigdy nie zapominaliśmy o seniorach. Od niedawna działa u nas również Klub Senior+, w którym organizowane są zajęcia i spotkania, zgłaszane i inicjowane przez samych seniorów. To  daje także możliwość starania się o dodatkowe wsparcie finansowe na realizację tych potrzeb – dodaje Pani dyrektor.

 

Polub nas na Facebook