Powrót do tradycji

Żabiowolski Dom Kultury pomimo upływu czasu nie stracił zbyt wiele ze swego ponadczasowego uroku. Piętrowy budynek z parą „wolich oczek” w dachu i kolumnami witającymi wszystkich chcących przekroczyć jego progi stał się elementem naszego krajobrazu, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców gminy choćby z uwagi na różnorodność zajęć prowadzonych przez Dom Kultury i popularność księgozbioru Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabiej Woli. Do pełni szczęścia brakowało tu jednak miejsca, w którym żabiowolanie mogliby usiąść i odpocząć w cieniu parkowych drzew, dzieci – spędzić czas na zabawie, zaś nastolatki – na romantycznych rozmowach.

W tym roku postanowiono to zmienić. Inwestycję w przystosowanie otoczenia Domu Kultury do potrzeb jego mieszkańców zaplanowano z rozmachem – na miejscu archaicznego „trzepaka i opony do huśtania” pojawił się profesjonalny plac zabaw, zaopatrzony w drewniane huśtawki, zjeżdżalnię, piaskownicę. Starsi znajdą tu również miejsce dla siebie – specjalne miejsca do gry w warcaby i szachy oraz urządzenia służące do poprawy kondycji fizycznej będą do ich dyspozycji. Stare i częściowo zdewastowane ławki przy scenie zmieniono na piękne, drewniano – metalowe. Nawiązując do tradycji mających swe korzenie jeszcze w czasach, gdy dworkiem zarządzał p. Wojciechowski, przez teren Domu Kultury poprowadzono alejki (z ławeczkami i koszami na śmieci). Odnowa nie ominęła również flory oraz instalacji oświetleniowej – świeżo posadzone krzewy i drzewa, zieleń, nowe latarnie oraz wizualizacja budynku pozwolą na wyłonienie romantycznego ducha naszej placówki. Niejako „przy okazji” zdemontowano płot oddzielający teren od ulicy Warszawskiej i poprowadzono jedną z alejek w stronę przystanku autobusowego.

Inwestycja, której koszt wynosi ok. 760 tys. zł., jest współfinansowana z funduszu PROW (prawie 400 tys. zł.). Po dokonaniu odbioru technicznego (przełom października i listopada br.) nasz Dom Kultury z całą pewnością stanie się bardzo atrakcyjnym miejscem, podnoszącym znacznie walor turystyczny żabiowolskiej gminy.

Polub nas na Facebook