I Ty możesz tworzyć historię Żyrardowa!

135 lat temu wyszły na ulice, by walczyć o swoją godność. „Ośmiogodzinnego dnia pracy!  Żądamy podwyżki płac!” - tak zaczęła się historia żyrardowskiego strajku szpularek z 1883 roku. Dzięki zewnętrznemu dofinansowaniu, które zdobyło Stowarzyszenie Fabryka Feniksa po raz kolejny wybrzmią hasła wykrzykiwane niegdyś przez robotników. Osoby zainteresowane udziałem w przygotowywanej inscenizacji historycznej zapraszamy 4 września na spotkanie organizacyjne do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Strajk Szpularek uznawany jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym i jedno z pierwszych na świecie zapoczątkowane przez kobiety. Kwietniowe zamieszki z 1883 roku, mimo, że były krwawo tłumione, zakończyły się zwycięstwem żyrardowskich robotników. Kolejna odsłona historycznej inscenizacji Strajku Szpularek, przedstawiającej jedno z najważniejszych zdarzeń w dziejach Żyrardowa odbędzie się już 22 września.

W 135 rocznicę wybuchu strajku żyrardowskich robotników znów usłyszymy krzyki pracowników dawnej fabryki. Długo wyczekiwane wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa ponownie odbędzie się na terenie Bielnika. Tym razem przybierze nową, odmienną formę. Oprócz samej inscenizacji zostaną również odtworzone fragmenty XIX-wiecznej osady fabrycznej, a wszyscy widzowie będą mogli podejrzeć jak wyglądało życie w dawnym Żyrardowie. Ze względu na zbudowanie niepowtarzalnej i niespotykanej dotąd atmosfery, wydarzenie rozpocznie się w godzinach wieczornych i zakończy po zachodzie słońca.

Już dziś zachęcamy do współtworzenia tego niezwykłego wydarzenia. I Ty możesz tworzyć historię naszego miasta! Chcesz uczestniczyć w największej inscenizacji historycznej w Żyrardowie? Poznać prawdziwą historię i poczuć smak przygody? Stowarzyszenie Fabryka Feniksa zaprasza na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się we wtorek 4 września 2018 r. o godz. 18:00 w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie (ul. Dittricha 18). By wziąć udział w inscenizacji nie musisz być aktorem, nie ma również znaczenia twój wiek. Stowarzyszenie zachęca do udziału w wydarzeniu dzieci, młodzież, osoby dorosłe, jak i starsze, a także tych pracujących niegdyś w fabryce lniarskiej. To nie tylko świetna zabawa, ale także niezwykła lekcja historii. Zapytania lub zgłoszenia można wysyłać na maila: j.czubak@muzeumlniarstwa.pl lub pod numerem telefonu 536 400 199.

Projekt „Inscenizacja historyczna Strajk Szpularek – Historia Prawdziwa” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach konkursu w obszarze Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Polub nas na Facebook