Przedświąteczne porównanie cen 2011 - Carrefour minimalnie tańszy od Tesco

W dniu dzisiejszym kończymy nasz cykl porównań cen koszyka produktów porównaniem cen tradycyjnych marketów. Wśród dwóch największych konkurentów Tesco i Carrefour wartość koszyka jest niemal identyczna i różni się jedynie groszami.

Ponożej przedstawiamy porównanie cen w marketach Alma w Pruszkowie(badanie z 2011-12-13), Carrefour w Grodzisku (badanie z 2011-12-18) i Tesco w Milanówku (badanie z 2011-12-21):

  Ilość Carrefour TESCO Alma
Pieczywo    
Bułka kajzerka 50 g 1 szt. 0,27 0,29 0,29
Chleb 1000 g 1000 g 3,90 4,38 2,76
podsumowanie grupy 4,17 4,67 3,05
Używki, alkohol    
Herbata Lipton Yellow Label 100 torebek 1 szt. 17,99 18,38(1) 14,90
Kawa mielona Jacobs Kronung 250 g 1 szt. 11,99 11,99 11,49
Piwo Żywiec puszka 0,5 l 1 szt. 2,95 2,69 3,29
podsumowanie grupy 32,93 33,06 29,68
Słodycze    
Czekolada mleczna Wedel 100 g 1 szt. 2,99 2,99 2,35
Dżem truskawkowy Łowicz 300 g 1 szt. 3,99 4,29 2,99
Płatki kukurydziane Nestle 250 g 1 szt. 4,29 3,89 3,39
podsumowanie grupy 11,27 11,17 8,73
Produkty tłuszczowe    
Margaryna Rama Classic 500 g 1 szt. 4,69 4,16 5,45
Masło extra kostka 200g 1 szt. 4,29 4,09 4,75
Olej Kujawski 1 l 1 szt. 6,99 6,75 5,99
podsumowanie grupy 15,97 15,00 16,19
Nabiał    
10 jaj - najtańsze - Klasa M 1 szt. 3,99 3,79 4,69
Jogurt Bakoma Premium 150 g 1 szt. 1,29 1,69(2) 1,45
Mleko Łaciate 1 l 2% 1 szt. 2,49 2,79 2,85
Serek wiejski Piątnica naturalny 200 g 1 szt. 2,09 2,09 1,85
Ser żółty gouda 1 kg 1000 g 18,99 20,99 16,9
Śmietana Piątnica 18 proc. 200 g 1 szt. 1,29 1,69 1,69
podsumowanie grupy 30,14 33,04 29,43
Dodatki    
Ketchup Kamis 425 g 1 szt. 3,59 3,99 3,79
Musztarda Kamis Delikatesowa 185 g 1 szt. 2,39 2,49 2,49
podsumowanie grupy 5,98 6,48 6,28
Napoje    
Napój jabłkowo-wiśniowy Tymbark 1 l (karton) 1 szt. 2,49 1,99 2,89
Sok pomarańczowy Tymbark 1l karton 1 szt. 4,19 3,19 4,69
Woda niegazowana Żywiec Zdrój 1,5 l 1 szt. 1,67 1,89 2,09
podsumowanie grupy 8,35 7,07 9,67
Sypkie    
Cukier biały kryształ 1 kg 1 szt. 3,59 3,59 3,69
Makaron Lubella nitki cięte 1 szt. 2,79 1,99 3,99
Makaron Lubella spagethii 1 szt. 2,79 2,99 2,99
Mąka pszenna poznańska typ 500 1kg 1 szt. 3,39 2,59 2,59
Sól 1 kg najtańsza 1 szt. 0,99 0,69 0,99
podsumowanie grupy 13,55 11,85 14,25
Mięso, wędliny, ryby    
Kiełbasa podwawelska na wagę - najtańsza 1000 g 16,49 16,99 11,9
Kurczak cały 1 kg 1000 g 7,39 7,99 6,99
Parówki Berlinki opak. 250 g 1 szt. 4,99 4,49 4,29
Polędwica sopocka 1 kg na wagę - najtańsza 1000 g 24,45 13,99(3) 34,9
Schab bez kości 1 kg 1000 g 26,00(3) 14,99 19,5
Szynka wiejska 1 kg na wagę - najtańsza 1000 g 34,9 39,99(4) 26,9
Śledzie w słoiku 1000g 1000 g 9,99(5) 14,00(6) 24,83(7)
podsumowanie grupy 124,21 112,44 129,31
Owoce    
Banany 1 kg na wagę 1000 g 3,95 3,97 5,39
Cytryny 1 kg na wagę 1000 g 3,69 2,49 4,49
Jabłka polskie na wagę 1 kg 1000 g 2,59 2,99 2,99
Pomarańcze 1 kg na wagę 1000 g 2,49 2,99 2,99
podsumowanie grupy 12,72 12,44 15,86
Warzywa    
Papryka czerwona 1 kg na wagę 1000 g 6,49 7,99 9,69
Pieczarki 1 kg na wagę 1000 g 2,99 7,99 8,49
Pomidory na wagę 1 kg 1000 g 4,99 5,77  5,38
Ziemniaki na wagę 1 kg 1000 g 0,65 0,89 0,89
podsumowanie grupy 15,12 22,64 24,45
Chemia domowa, kosmetyki    
Domestos do mycia/czyszczenia toalet 750 ml 1 szt. 8,05 7,49 8,29
Mydło Dove - kostka 100 g 1 szt. 3,09 2,79 3,29
Papier toaletowy (opak. 4 rolki) najtańszy 1 szt. 4,99(8) 6,99(8) 5,99
Pasta do zębów Colgate Herbal 125 ml 1 szt. 5,99 5,69 7,69
Płyn do zmywania naczyń Ludwik 1 l zielony 1 szt. 4,55 4,39 4,29
Proszek do prania Vizir 400g 1 szt. 5,29 7,89 5,49
Ręczniki papierowe (opak. 2 rolki) - najtańsze 1 szt. 1,69 1,99 3,19
Szampon do włosów Timotei 250 ml 1 szt. 4,49 5,79 6,89
 podsumowanie grupy   38,14 43,02 45,12
    312,55 312,88 332,02

Objaśnienia dla produktów:
Zamienniki wykorzystane w notowaniu
(1) Przeliczane z opakowania 50 torebek
(2) Jogobella owocowa wyspa 150g
(3) Pakowane po 500g
(4) Ze starej wedzarni
(5) Przeliczane ze śledzie wiejskie Lisner 650g
(6) Przeliczane ze śledzie wiejskie Lisner 500g
(7) Superfish po polsku 650g
(8) Cena za 8 rolek

Dla produktów niedostępnych w danym sklepie w dniu notowania, obliczono średnią cenę z pozostałych sklepów. W tabeli oznaczone są szarą czcionką.


Podsumowując badanie, możemy stwierdzić, że najtańsze zakupy w naszej okolicy zrobimy w LIDL'u. Koszty naszego koszyka w poszczególnych sklepach kształtowały się następująco:

  1. Lidl: 255,63 zł
  2. e-piotripawel.pl: 261,18 zł
  3. Biedronka: 268,15 zł
  4. alma24.pl: 311,30 zł
  5. Carrefour: 312,55 zł
  6. Tesco: 312,88 zł
  7. frisco.pl: 313,10zł
  8. a.pl: 325,20 zł
  9. Alma (market): 332,02 zł

Jak widać różnice pomiędzy najtańszym Lidlem a najdroższą Almą to prawie 28%. Warto jednak zaznaczyć, że oba sklepy poza standardowymi produktami oforują zupełnie inny rodzaj asortymentu.

Ciekawostką jest to, że pomimo odczuwalnego wzrostu cen w porównaniu z poprzednim, wiosennym badaniem, w większości sklepów ceny spadły a spośród ponownie badanych sklepów wzrosły jedynie w TESCO. Poniżej przedstawiamy porównanie cen z poprzedniego badania:
Sklep Marzec 2011 Grudzień 2011 Zmiana
Lidl 268,75 255,63 -5,132%
Biedronka 276,34 268,15 -3,054%
Carrefour 317,70 312,55 -1,165%
Tesco 287,39 312,88 +8,869%
Znając różnice cen pomiędzy poszczególnymi sklepami, życzymy Państwu przed świętami świadomych i tanich zakupów.
Polub nas na Facebook