Mieszkańcy gminy Baranów są coraz bardziej zaniepokojeni i zniecierpliwieni projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zgodnie z zapewnieniami z grudniowego spotkania powinniśmy dziś znać wiele szczegółów projektu, a znamy jedynie projekt specustawy, który zamiast uspokajać, coraz bardziej niepokoi mieszkańców, potwierdzając ich obawy. Dlatego na specjalnie zwołanej na 28 kwietnia Sesji Rady ma zostać podjęta uchwała w sprawie referendum.

Dociekliwych czytelników zachęcamy do przejrzenia informacji ze spotkania Mikołajem Wildem zorganizowanego w grudniu zeszłego roku w Baranowie i porównania ich z projektem specustawy w sprawie CPK.

Uchwalenie ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym jest konieczne dla zapewnienia terminowego i prawidłowego przygotowania i realizacji inwestycji, dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów budowy w Polsce tego lotniska (CPK). Określone są w niej zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym zasad i warunków rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach.

Po zapoznaniu się z projektem specustawy, władze Baranowa wniosły wiele uwag. Warto zaznaczyć, że wiele zapisów projektu, jak np. sposób wyceny nieruchomości stoi w sprzeczności z obietnicami z grudniowego spotkania. Na zadane pytania władze gminy co prawda otrzymały odpowiedź, niemniej podobnie jak na wspominanym spotkaniu trudno doszukać się tam konkretów. To wszystko wraz z coraz większym oczekiwaniem mieszkańców w sprawie referendum przekonało władze gminy do zwołania specjalnej sesji rady, na której podjęta zostanie uchwała w tej sprawie.

Sesja odbędzie się 18 kwietnia w siedzibie OSP w Kaskach o godz. 18.

Polub nas na Facebook