W sobotę 6 listopada, w Ośrodku Kultury Okej w Brwinowie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom tegorocznej, piątej już edycji, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Brwinowski Parnas” odbywającego się pod patronatem Burmistrza Gminy Brwinów. Wzorem ubiegłych lat, podczas gali zorganizowany został również, dostępny dla wszystkich uczestników, Turniej Jednego Wiersza.

Wszystkich gości przywitała Danuta Barabasz - dyrektor Biblioteki Publicznej im. Wacława Wernera, która jest organizatorem konkursu. Przedstawiła również jurorów – Pawła Majcherczyka oraz Rafała Różewicza.

Uroczystość rozpoczął wywiad, który z Rafałem Różewiczem przeprowadził Paweł Majcherczyk, który w pierwszych słowach wyraził swoje zadowolenie z tak licznej obecności mieszkańców, co świadczy o tym, że poezja wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem.

W trakcie wywiadu dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji o twórczości poetyckiej i prozatorskiej tegorocznego jurora. Dowiedzieliśmy się również, czy Rafał Różewicz i Tadeusz Różewicz są ze sobą spokrewnieni. Okazało się, że Tadeusz jest wujem Rafała, jednak koleje losu sprawiły, że ich kontakty praktycznie nie istniały. Z rozmowy dowiedzieliśmy się również o dotychczasowych dokonaniach gościa oraz jego najnowszych pomysłach, które są w trakcie realizacji.

Po rozmowie z Rafałem Różewiczem ogłoszone zostały wyniki konkursu, odczytanie przez nagrodzonych autorów jednego ze zgłoszonych do konkursu wierszy oraz wręczenie nagród.

Do konkursu głosiło się 112 uczestników z całej Polski, zaś zgodnie z regulaminem, każdy z nich przedstawił trzy wiersze. W tegorocznej edycji główna nagroda w wysokości 1000 zł przyznana została Sarze Jaworskiej, natomiast dwa równorzędne wyróżnienia po 500 zł przypadły: Annie Gielas oraz Tomaszowi Lorencowi. Nagrody wręczali członkowie jury – Danuta Barabasz, Paweł Majcherczyk i Rafał Różewicz oraz z-ca burmistrza JerzyWysocki.

Na galę tradycyjnie zapraszani są utalentowani muzycy, którzy stanowią muzyczny akcent uroczystości.

W tym roku mieliśmy przyjemność posłuchać dwóch młodych wokalistek – Anny Azaryan oraz Joanny Bełzy, która akompaniowała również na gitarze akustycznej.

Po krótkim występie wokalistek ogłoszony został Turniej Jednego Wiersza. Konkurs ten adresowany jest do każdego, kto tworzy wiersze i chce je publicznie zaprezentować. Do turnieju zgłosiło się 10 osób, spośród których jury wyłoniło zwycięzcę. Pierwsze miejsce jury przyznało  Iwonie Szewczyk, która, jak sama powiedziała, nie spodziewała się takiego uznania. Wyróżnienia przyznane zostały: Danucie Bartoszuk oraz Przemysławowi Jaźwińskiemu.

Na zakończenie wszyscy goście poczęstowani zostali pysznym, aromatycznym ponczem - oczywiście bezalkoholowym dlatego nawet kierowcy mogli się raczyć tym rozgrzewającym napojem.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Brwinowski Parnas


To może Cię zainteresować: