Od spotkania z Kajetanem Kajetanowiczem na brwinowskim Miejscu Obsługi Podróżnych rozpoczęła się tegoroczna, już 3 edycja kampanii społecznej „Mistrzowie w pasach”. Każdy, kto tego dnia przyjechał na stację Lotos mógł od samego mistrza dowiedzieć się jak prawidłowo zapinać pasy, oraz na co zwrócić uwagę podczas przewożenia dziecka w foteliku.

Zapewne niewielu z naszych czytelników wie, że pasy uratowały życie Kajetana Kajetanowiczna podczas jego pierwszego rajdu. W miniony piątek sam mistrz podczas brwinowskiego PIT-STOP’u przekazywał informację jak poprawnie zapinać pasy. Towarzyszyli mu w tym eksperci Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którzy przeprowadzali inspekcje zapiętych pasów i zamontowanych fotelików. Każde podróżujące dziecko, niezależnie od wyników inspekcji otrzymało niespodziankę.

- Są przynajmniej 3 powody, dla których po raz trzeci aktywnie uczestniczę w kampanii. Pasy uratowały mi życie - przyznaje Kajetan Kajetanowicz. - Zdaję sobie sprawę z tego, jak ważne jest zapinanie pasów i ich sposób zapięcia. Ważny jest kontakt z ludźmi, większość się cieszy, że może się czegoś nauczyć, że mogą poprawić swoje bezpieczeństwo- to i mi daje radość. Czuję, że to jest potrzebne.

Niestety wyniki inspekcji są niepokojące i jak się okazuje, nawet nam nie udało się uniknąć błędów w montażu fotelika samochodowego. Podczas podsumowania zeszłorocznej kampanii oszacowano, że średnio jedynie około 30% osób prawidłowo korzysta z pasów bezpieczeństwa i zagłówków. Podobnie złe wyniki uzyskano w obserwacjach użytkowania fotelików ochronnych, gdzie w blisko 70% inspekcji odnotowano nieprawidłowości. Także fakt wystąpienia aż 30% błędów najwyższego ryzyka, które w wypadkach drogowych mogą przekładać się na większą liczbę ofiar śmiertelnych, pokazał dużą skalę problemu.

Już w najbliższych dniach na łamach naszego portalu przekażemy Państwu najważniejsze informacje dotyczące prawidłowego zapinania pasów i ustawiania nagłówków, oraz przewozu dzieci w fotelikach. Ogłosimy również konkurs, w którym do wygrania będą specjalnie przekazane dla naszych czytelników nagrody z autografem Kajetana Kajetanowicza!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Mistrzowski spotkanie z Kajetanem Kajetanowiczem w Brwinowie


To może Cię zainteresować: