We wtorek 23 stycznia 2024 r. podpisana została umowa na budowę szkoły w Parzniewie. Uczniowie rozpoczną naukę w nowej placówce we wrześniu 2026 r.

Sołectwo Parzniew jest tym, w którym najszybciej w gminie przybywa mieszkańców. Jeszcze kilkanaście lat temu liczyło 440-460, a dzisiaj już 2 500 osób. Wieś bardzo szybko się rozrosła, a ma potencjał nawet na kolejne 9 tysięcy mieszkańców – powiedział Burmistrz Gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński. Nowi mieszkańcy to w większości młode rodziny. Szkoła podstawowa jest więc mocno wyczekiwana, a jej oddanie do użytku z pewnością odciąży Szkołę Podstawową nr 2 w Brwinowie. 

Plany dotyczące tej budowy sięgają 2012 r., kiedy to Gmina Brwinów pozyskała na ten cel działkę przy ul. Przyszłości. Już w 2015 r. planowane było wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy szkoły i przedszkola w Parzniewie, jednak plany pokrzyżowała reforma systemu oświaty. W 2021 r. została podpisana umowa na wykonanie projektu szkoły w Parzniewie według nowych wymagań. Długo wyczekiwana budowa rozpocznie się wreszcie w ciągu najbliższych tygodni i potrwa do 2026 r. Pierwsi uczniowie rozpoczną naukę w roku szkolnym 2026/2027.

Aktualnie zaprojektowany budynek przystosowany będzie dla 450 uczniów oraz 30 osób personelu.

W budynku na 3 kondygnacjach (piwnica, parter, I piętro) będzie 18 klas lekcyjnych, dwie pracownie językowe, jedna sala komputerowa, pomieszczenia do zajęć socjoterapeutycznych. W budynku  znajdą się również: świetlica, biblioteka oraz stołówka. Założenia projektu przewidują powstanie pełnowymiarowej sali sportowej, mieszczącej boisko o wymiarach 44,75 x 22,50 m oraz mniejszej sali gimnastycznej typu fitness. Zastosowanie kurtyn da możliwość podziału pola gry na trzy mniejsze części i jednoczesne prowadzenie treningów koszykówki, siatkówki i  innych  dyscyplin wymagających mniejszej przestrzeni.

Łączny koszt budowy szkoły wyniesie ponad 75 mln zł, z czego kwotę 4 mln Gmina Brwinów otrzyma jako dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu Mazowsze dla równomiernego rozwoju.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: