Prawda, że hasło świetnie brzmi? I mogłoby przyświecać Burmistrzowi przez dwa najbliższe laty – bo chyba ma szansę na realizację. Do setnej rocznicy odzyskania Niepodległości jeszcze dwa lata i jeśli Inwestor – czyli gmina spręży się, możliwa jest jego realizacja.

Właśnie kilka dni temu oddano w Grodzisku 64 mieszkania ale, co tu dużo mówić, problemy mieszkaniowe miasta są dużo większe. Może więc warto zastanowić się nad ich skutecznym i przyśpieszonym rozwiązaniem, czcząc przy okazji w 2018 roku tak istotną dla naszego kraju rocznicę.

Mieszkania to niezwykle ważny temat. Wystarczył jeden głośny program telewizyjny i zmieniono właściwie politykę informacyjną władz gminy. Do niedawna temat mieszkań socjalnych i komunalnych należał do tych mniej ważnych. Nigdy podczas różnych uroczystości problem mieszkaniowy nie był eksponowany tak mocno jak kolejne sukcesy związane z nagrodami, nowymi inwestorami, spektakularnymi inwestycjami czy pozyskanymi środkami.

W tym roku było inaczej.

Najistotniejszym elementem przemówienia Burmistrza z okazji Święta Niepodległości było zapewnienie, że na 100 lecie odzyskania niepodległości problemy mieszkaniowe w Grodzisku zostaną rozwiązane i ludzie będą już mieszkali w godnych warunkach, przystających do XXI wieku. Wszystkie obrzydliwe rudery z centrum Grodziska zostaną wyburzone, a budynki przedstawiające jakąś wartość historyczną wyremontowane.

Burmistrz Benedykciński nie bez powodu w swojej wypowiedzi nawiązywał do budownictwa mieszkaniowego - 12 listopada oddano do użytku lokale socjalne przy ulicy Traugutta 8A i 8B, gdzie mieszkania znalazły 64 rodziny. Bloki kosztowały 6 mln zł, z czego blisko 2 mln zł pochodzą z dotacji Banku Gospodarstwa Krajowego. Budynki wykończono dość skromnie, ale estetycznie. Zrobiły na wszystkich bardzo dobre wrażenie a przede wszystkim uszczęśliwiły ludzi, którzy dostali na nie przydział.

Ich standard jest nieporównywalny ze standardem większości mieszkań socjalnych (i komunalnych) w centrum miasta czy choćby przy ul. Tylnej czy Wioślarskiej. W mieszkaniach są toalety, ciepła woda i… centralne ogrzewanie, co niestety w XXI wiecznym Grodzisku w wielu przypadkach nie jest standardem.

Przekazanie mieszkań było bardzo wzruszającą uroczystością, tym bardziej, że teraz w przeciwieństwie do programu telewizyjnego, Burmistrzowie stawili się w komplecie razem z Panem Starostą i liczną reprezentacją Rady Miejskiej. Niestety Radnej, która najwięcej miała do powiedzenia na ostatniej sesji odnośnie kwestii mieszkaniowej i pamiętnego programu telewizyjnego nie zauważyliśmy. Budynki zostały poświęcone przez księdza Janusza Starostę - proboszcza Parafii Przemienienia Pańskiego w Łąkach. Radny reprezentujący od tego dnia interesy nowych mieszkańców bloków został przedstawiony, symboliczne przydziały wręczone, mieszkania obejrzane, tradycyjna grochówka zjedzona… a obecni dalej nie usłyszeli jak te brakujące mieszkania przez dwa lata mają powstać.

Zaintrygowani deklaracjami Burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego postanowiliśmy po prostu zapytać : – Plan jest taki, że poza tymi budynkami, które w tej chili przekazujemy mieszkańcom, już 200 metrów stąd buduje się kolejny 50 lokalowy budynek. Ten budynek ma już dziś stan surowy zamknięty i oddany zostanie w czerwcu przyszłego roku. Na wiosnę rozpoczynamy budowę kolejnego budynku 50 lokalowego i zaczynamy projektowanie kolejnego, 30 -lokalowego budynku. To nam da razem około 200 mieszkań i tyle potrzebujemy by zlikwidować te byle jakie gminne mieszkania w mieście. Takie jest założenie i absolutnie jesteśmy je w stanie zrealizować. Mamy bardzo dobrą sytuację finansową w gminie, kolejnych inwestorów. Dzięki tym inwestorom i dzięki temu, że bezrobocie jest bardzo małe, wpływy podatkowe są duże. Gmina już przekroczyła mocno budżet w wysokości 200 mln zł. Jesteśmy w dobrej sytuacji, a jak jesteśmy w dobrej sytuacji, to trzeba pomagać. Pomagać tym ludziom, bo to wielka radość, że możemy im pomóc. To często są rodziny wielodzietne, dotknięte ciężką chorobą. Również należy pomóc miastu w takim sensie, że te byle jakie budynki zostaną zlikwidowane i np. koło kościoła myślimy żeby wybudować piękną szkołę muzyczną, nowe liceum, parking podziemny, a do tej pory było to niemożliwe.

Jak mówił Burmistrz w Grodzisku do wyburzenia jest jeszcze około 15 budynków, które nie mają żadnej wartości architektonicznej i historycznej. Pytanie co w miejsce tych budynków?

Centrum robi się puste i niezagospodarowane. – Będzie to powód do debaty z radnymi i z mieszkańcami – mówił Burmistrz Grzegorz Benedykciński – część przeznaczymy na sprzedaż. Mam nadzieję, że developerzy wybudują bardzo ładne obiekty. Część zostawimy jako rezerwę gminy by przede wszystkim rozwiązać pewne problemy np.: potrzebujemy hospicjum, domu seniora na bardzo wysokim poziomie. Dziś są to coraz większe problemy. Potrzebujemy bardzo dobrą szkołę średnią i taką szkołę może poprowadzić tylko gmina, która ma pieniądze. Nas na to stać by taką szkołę zrobić na wysokim poziomie, chociaż nie jesteśmy z mocy prawa zobligowani do prowadzenia liceów, ale uważam, że możemy i powinniśmy to zrobić. Chcemy wybudować też szkołę muzyczną, a w pałacyku gdzie znajduje się obecnie - zorganizować bardzo ładne, prawdziwe muzeum. Pomysłów jest dużo i do rozwiązania jest jeszcze parę spraw.

Oddanie budynków przy ul. Traugutta znacznie opóźniło się w stosunku do planów. Jak pamiętamy szumne zapowiedzi, problem mieszkań socjalnych już dawno miał być rozwiązany. Szkoda, że dopiero program telewizyjny, którego poziomu nie chcemy tu oceniać, stał się bodźcem do tak priorytetowego potraktowania budownictwa socjalnego w przekazie społecznym.

Miejmy nadzieję, że rzeczywiście już za dwa lata mieszkania komunalne i socjalne dla ludzi, którzy popadli często bez swojej winy w problemy będą wybudowane. Takie zachowujące standardy obecnych czasów - z toaletą, wodą w kranie i sensownym ogrzewaniem, stanowiące właściwą wizytówkę naszej bogatej i ambitnej gminy.

Czy 100 a właściwie 200 mieszkań na 100-lecie odzyskania Niepodległości jest realne ?

Podsumujmy zobowiązania Burmistrza : 64 nowe mieszkania już są, 50 właśnie się buduje, kolejne 50 ruszy na wiosnę a potem jeszcze 30 i … wystarczy jeszcze jeden blok z kilkunastoma mieszkaniami a 200 (a nawet więcej) w 2018 roku mamy jak w banku!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 100 mieszkań na 100 lecie Niepodległości!?


To może Cię zainteresować: