fot. Bogumiła Jaroszczak-Stolarska

W miniony czwartek na terenie zakładu w Grodzisku Mazowieckim, firma PepsiCo świętowała 25 lecie Programu Agrarnego w Polsce. Przez ten okres firma umocniła swoją pozycję największego odbiorcy ziemniaka chipsowego w Polsce. Podczas konferencji mieliśmy okazję zwiedzić najnowszą linię produkcyjną w tym największym i najnowocześniejszym zakładzie produkcyjnym w Europie.

W ciągu minionego ćwierćwiecza, dzięki znaczącym Inwestycjom PepsiCo, areał upraw wzrósł do 7000 ha, a wielkość kontraktowanych zamówień, pochodzących w 100% od polskich rolników, sięgnęła ok. 230 tys. ton ziemniaków rocznie. W planach jest zwiększenie liczby współpracujących gospodarstw o 30% do 2025 roku oraz znaczące inwestycje w rozwijanie nowych odmian ziemniaków, programu sadzeniakowego opartego w 100% o polskie firmy nasienne, jak również poszerzenie przestrzeni komór przechowalniczych o 25 000 ton.

W uroczystości udział wzięli między innymi: Zofia Krzyżanowska - Radca Generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski - szef komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim, Monika Tyska - Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marian Sikora - Przewodniczący FBZPR, prof. dr hab. Andrzej Piotr Kowalski - Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Grzegorz Benedykciński - Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, a także grupa ok. 70 rolników uczestniczących w Programie.

- Obchodzimy 25-lecie Programu Agrarnego. To nie jedynie sukces PepsiCo, ale także wszystkich,którzy z nami współpracują. Otwierając zakład w Grodzisku podjęliśmy decyzje o budowie sieci dostawców najlepszej jakości. Z nieukrywaną przyjemnością ogłaszam sukces tego programu. – powiedział Michał Jaszczyk - Prezes PepsiCo Polska. Działalność PepsiCo w Polsce generuje roczny obrót na poziomie 2,5 mld zł, a wartość inwestycji w latach 2013-2017 przekroczyła 500 mln zł. Nasze analizy wskazują, że wsparcie, jakiego PepsiCo udziela rolnikom, producentom i detalistom przełożyło się na powstanie ponad 32 tys. miejsc pracy, w tym ponad 10 tysięcy w sektorze rolnictwa. W ramach strategii „Działanie ze świadomością celu”,  PepsiCo buduje i pielęgnuje długofalowe relacje nie tylko z lokalnymi dostawcami, ale też społecznościami. Jestem dumny z rezultatów jakie osiągnął Program Agrarny przez minione 25 lat i z wkładu naszej firmy w rozwój polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki” – dodał Michał Jaszczyk.

- Chciałabym pogratulować wszystkim, którzy w tym sukcesie brali udział. 25 lat współpracy to bardzo budujący obraz. Gratulacje należą się rolnikom, ale i firmie, która z dużą troską buduje relacje i więzi ze swoimi partnerami – mówiła Zofia Krzyżanowska - Radca Generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiła też cele i plany na okres po 2020 roku. Jak zaznaczyła, głównym priorytetem będzie stabilizacja dochodów rolników. Wspominała o nowych wyzwaniach stojących przed rolnictwem, zwłaszcza w zakresie sprostania wymaganiom konsumentów, jak i o przyszłych możliwościach wsparcia dla rolników.

Firmie dziękował też Burmistrz Grzegorz Benedykciński. Wspominał o początkach rozwoju strefy przemysłowej w połowie lat 90, kiedy Grodzisk miał duże problemy gospodarcze, a firma ta była znacznym impulsem przyciągającym przyszłe inwestycje.

O zakładzie w Grodzisku mówił dyrektor Krzysztof Dudziński. Zakład w Grodzisku Mazowieckim to największy odbiorcą ziemniaka chipsowego w Polsce. To jednocześnie ceniony na rynku pracodawca, który zapewnia stabilne miejsca pracy. Z 550 osób na stałe zatrudnionych w naszym zakładzie, ponad 50% może pochwalić się stażem pracy wynoszącym ponad 10 lat. Dyrektor Krzysztof Dudziński przedstawiał historię zakładu, którego aż 50% produkcji przeznaczane jest na eksport do 13 krajów w Europie. Omawiał tez skalę programu agrarnego i jego kluczowych elementów. Wszystkich zainteresowanych szczegółami zachęcamy do obejrzenia filmu:

Podczas konferencji wręczono dyplomy rolnikom, którzy od samego początku uczestniczą w Programie Agrarnym, w tym jednej firmie z naszej okolicy - Białuty sp. z o. o. Konferencja była też okazją do zwiedzenia najnowszej linii produkcyjnej w zakładzie, której otwarcie opisywaliśmy na naszych stronach w artykule Jak powstają chipsy w Grodzisku Maz.. Firmie PepsiCo życzymy kolejnych, równie owocnych 25 lat. Czytelników zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 25 lat Programu Agrarnego PepsiCo w Polsce