Grodzisk Mazowiecki ma już swoje dukaty

Od niedzieli na terenie Grodziska Mazowieckiego będzie można w sklepach posługiwać się dukatami lokalnymi. Wybili je najlepsi mincerze Mennicy Polskiej. Środki uzyskane z emisji będą przeznaczone m.in. na remont zabytkowego kościoła w Żukowie  pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.

Dukaty będzie można kupić już w najbliższą niedzielę podczas Dożynek Powiatowych 
w Grodzisku Mazowieckim. Później będą dostępne w wybranych punktach handlowych na terenie miasta aż do końca listopada tego roku.

Na rewersie dukatów znajduje się odwzorowanie barokowego obrazu „Przemienienie Pańskie”. Oryginał obrazu znajduje się w zabytkowym XVII–wiecznym  kościele w Żukowie. Na awersie  umieszczono herb Grodziska Mazowieckiego. Włodarze Grodziska będą wspierać emisję dukatów, której celem jest zebranie środków na remont wnętrza zabytkowego kościoła w Żukowie. 


Mennica Polska grodziskie dukaty wykonała w dwóch wersjach: obiegowej oraz kolekcjonerskiej. Obiegowymi dukatami będzie można posługiwać się w sklepach w Grodzisku Mazowieckim.  Mają one nominał „7”, czyli odpowiadają 7 złotym. Sprzedawca zaproponuje nam resztę w postaci 7 dukatów.  Emisja kończy się 30 listopada tego roku, co oznacza, że po ty terminie obiegowe dukaty będą wyłącznie walorami kolekcjonerskimi. Mincerze Mennicy Polskiej wybili tylko 15 tys. obiegowych dukatów.  Kolekcjonerzy z całej Polski już zwracają się do Mennicy, aby nabyć tego dukata do swojej kolekcji.

Mennica Polska wybiła także 500 sztuk srebrnych dukatów. Nie będziemy mogli posługiwać się nimi w sklepach. To wykonane ze szlachetnego kruszcu walory kolekcjonerskie.  Tak samo jak w przypadku dukatów obiegowych celem emisji srebrnych walorów  jest zebranie środków na remont świątyni w Żukowie.

Każdy sklep z gminy Grodzisk Mazowiecki, który chciałby wziąć udział w akcji, może się do niej przyłączyć. Informacje na ten temat będzie można zdobyć w magistracie, Mennicy Polskiej albo u proboszcza parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Żukowie. Na witrynach sklepów, które włączyły się do akcji,  znajdą się specjalne plakaty i naklejki. 

 

Mariusz Przybylski
Rzecznik Mennicy Polskiej


 


O Mennicy Polskiej:

Mennica Polska jest jedynym w Polsce producentem monet obiegowych  i kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Od ponad 240 lat zajmuje się  także wybijaniem medali i odznaczeń. Wielokrotnie otrzymywała prestiżowe nagrody, w tym m.in. w 2006 roku „Nagrodę za najpiękniejszą monetę obiegową świata - 2 zł Expo 2005”. Potencjał technologiczny Mennicy pozwala na kreowanie produktów menniczych najwyższej jakości. W ostatnich latach Mennica Polska rozbudowała swoją działalność o kolejne usługi. Firma produkuje m.in. dukaty lokalne, dotychczas z jej usług w tym zakresie skorzystało ponad 200 miast i samorządów w całej Polsce. Obecnie zajmuje się także płatnościami elektronicznymi oraz uczestniczy w obrocie metalami szlachetnymi. Od ponad 10 lat spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: