Jeszcze jest, za chwilę było

Pragniemy przedstawić Państwu ciekawy przewodnik po grodziskiej architekturze. Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja, w ramach dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa projektu Jeszcze jest, za chwilę było. Szlakiem (niepisanych) zabytków Grodziska Mazowieckiego, wydało książkę i przygotowało trasę do mobilnych spacerów.

Podczas trwających od sierpnia do października prac Nowa Kultura i Edukacja przygotowała książkę, album-przewodnik o grodziskiej, historycznej architekturze, która nie znajduje się w spisach zabytków. Uwzględniono takie budynki jak Kamienica Franciszka Romanowskiego, kamienice z ulicy Harcerskiej, byłą siedzibę sądu i poczty przy ulicy 1 Maja 15 czy również stary budynek kina Wolność, z ulicy Kilińskiego 8A.

Tworząc taki projekt, nie można było nie skupić się również na budynkach ważnych z perspektywy historii miasta, a których już w Grodzisku nie ma. Chodzi przede wszystkim o Piekarnię Pod Kasztanem rodziny Bojewskich czy kamienicę Karwasserów. Wyburzonych miejsc będzie z każdym rokiem przybywać. Jednak musimy wiedzieć, że myśląc o przyszłości, trzeba pamiętać o przeszłości.

Powstałe materiały dostępne są na i poprzez stronę stowarzyszenia, www.nkie.pl, w budynku Mediateki i Biblioteki Publicznej w Grodzisku Mazowieckim. Stworzono również plecaki z symbolami grodziskiej architektury – dwoma zrewitalizowanymi (Willa Radogoszcz, Willa Foksal) i jednym nadgryzionym zębami czasu, a będącym wizytówką miasta dla każdej przyjeżdżającej do Grodziska pociągiem osoby – kamienica przy 1 Maja 15.

Książka Jeszcze jest, za chwilę było to pierwsza tego typu publikacja poświęcona grodziskim „zabytkom” i lokalnej architekturze, i ukazuje otaczające nas budynki i ich historie z innej strony.

Link do trasy mobilnej w bezpłatnej aplikacji TROPICIEL:
https://www.geotropiciel.pl/trasy/jeszcze-jest-za-chwile-bylo/

Książka na issuu:
https://issuu.com/tauruspublishinghouse/docs/jeszcze_jest__za_chwil__by_o__1_

Książka fizycznie dostępna na www.nkie.pl w wersji zapłać ile chcesz + wysyłka / darmowy odbiór po wcześniejszym umówieniu:
https://nkie.pl/sklep/ksiazki/jeszcze-jest-za-chwile-bylo/


O autorach:

Piotr Strzemieczny
Prezes Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja, dziennikarz muzyczny i kulturalny związany z takimi portalami i magazynami jak FYH!, Dwutygodnik, Lados Mag Polska, VICE, Noisey, Gazeta Magnetofonowa, Red Bull Music, M/I kwartalnik muzyczny. Współautor książki Wszystko jest ważne (Krytyka Polityczna, 2017), Polskie drogi do wolności. Znani i nieznani bohaterowie powiatu grodziskiego, Dybuk z Grodziska (Taurus. Edukacja i Kultura / Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja, 2020) autor książek Żydowski ślad Grodziska Mazowieckiego (Taurus. Edukacja i Kultura / Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja, 2020), Plenerowa Galeria Rzeźby (Taurus. Edukacja i Kultura / Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja, 2020 - ebook). Kurator muzyczny, kurator i współtwórca Galerii W Y w Łodzi. Współtwórca Festiwalu Sztuki Współczesnej Blask | Brzask (Łódź, 2017) cyklu #AV#EL (Łódź, 2018), ŚLAD (Łódź, 2019), WYMIANY (Łódź, 2020) i Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim (2020). W latach 2011-2014 prowadził niezależną wytwórnię muzyczną fyh!records (25 wydanych albumów).

Zdjęcia – Anna Zagrodzka

Anna Zagrodzka ukończyła Fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Technologię Żywności na Politechnice Łódzkiej. Bada zależności zachodzące między nauką i sztuką, łączy fotografię z instalacjami wideo i sferą dźwiękową.Fotograf w zespole architektoniczno-artystycznym realizującym projekt Amplifikacja natury na 16 Międzynarodowym Biennale Architektury – La Biennale Di Venezia (Pawilon Polski, 2018). Laureatka SHOW OFF (Miesiąc Fotogra i w Krakowie) w 2015 r. Odbyła staże w Whitworth Art Gallery, Manchester Museum i w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Autorka publikacji: Fotografia subiektywna 1956 – 1969 w sztuce polskiej (Galeria Labirynt, Lublin 2016); Rytm chłodnego rozsądku w: „NOT.FOT. Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora” (Muzeum Tatrzańskie, Zakopane 2017).

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Jeszcze jest, za chwilę było