Dzięki fundacji Koncept Kultura mogliśmy wypłynąć w rejs na pokładzie polskiego transatlantyku MS Piłsudski. Uczestniczyliśmy też w pokazie filmu „Wiktoria 1920”, gdzie z perspektywy jednego z bohaterów poznaliśmy rolę wywiadu radiowego w wojnie polsko-bolszewickiej. Tym razem to Grodzisk stał się główną osią zabawy i filmu w technologii VR. Scenarzystami, aktorami i autorami EDU GRY są… uczniowie SP nr 6.

„Wirtualne miasto – ludzie, miejsca, wydarzenia” to projekt, w ramach którego powstała EDU GRA. Jest ona oparta na technologii VR. Scenariusz zadań i zagadek stworzyli uczniowie grodziskiej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Szarych Szeregów. Podczas warsztatów zaprojektowali też m.in. story boardy, potrzebne do stworzenia kadrów filmu. Wszystko to w ramach innowacyjnej metody Design Thinking. Kolejnym etapem przygotowań było stworzenie spójnej narracji gry zespołowej, w której gracze wydostają się z tarapatów wykorzystując znajomość lokalnej historii. Podpowiedzi do zadań szukają w goglach VR podczas podróży w czasie, którą odbywają w wirtualnej rzeczywistości.

Dosłownie kilkanaście godzin przed wprowadzeniem kolejnych obostrzeń epidemicznych, młodzież z grodziskiej „Szóstki” nagrała wspólnie z rekonstruktorami sceny sprzed kilkuset lat m.in. w Willi Foksal, kościele św. Anny, Parku Skarbków. Wykorzystano do tego specjalną kamerę VR 360°, dzięki czemu widz ma wrażenie – tak, jak w poprzednich produkcjach – przebywania w samym centrum akcji.

Tworząc projekt staramy się udowodnić, że poznawanie lokalnej historii jest ważne i może być bardzo atrakcyjne – mówi Anna Osiadacz, prezes zarządu Fundacji Koncept Kultura. – Na podkreślenie zasługuje otwartość szkoły, a przede wszystkim zaangażowanie wychowawczyni klasy VII uczestniczącej w projekcie, pani Elżbiety Stróżewskiej, która poświęcała swój czas długo po zakończeniu pracy, a także w weekendy, aby wesprzeć swoich uczniów na planie filmowym.

Młodym twórcom gry i filmu – oprócz wychowawczyni – pomagały: Małgorzata Krasna-Korycińska, archeolożka, muzealniczka i Anna Osiadacz, menadżerka kultury, pomysłodawczyni i koordynatorka wielu projektów kulturalnych oraz ogólnopolskich akcji edukacyjnych i społecznych. Za nagrania i postprodukcję filmu w technologii Virtual Reality odpowiada Zygmunt Fit, który jest także operatorem kamery 360°. W przedsięwzięciu łączącym dobrą zabawę, edukację, historię i film nie mogło zabraknąć też Łukasza Nowackiego z Ośrodka Kultury, specjalisty ds. historii miasta.

Efekt pracy zdolnej młodzieży będą mogli zobaczyć i przeżyć uczniowie grodziskich szkół w Mediatece, gdy tylko zostaną zniesione obecne restrykcje związane z koronawirusem. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje.  

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: EDU GRA o Grodzisku


To może Cię zainteresować: