1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Do walki stanęło około 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej. Przewidziane na kilka dni Powstanie trwało w rezultacie 63 dni i było największym tego typu zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej.

Mimo ogromnej przewagi militarnej, wojska niemieckie poniosły ogromne, blisko 50% straty: 10000 poległych, 7 000 zaginionych, 9 000 rannych. Powstanie było przez nich porównywane z bitwą o Stalingrad. Po stronie polskiej poległo ok. 16 000 powstańców i ok. 150.000 ludności cywilnej. Tysiące osób zostało rannych. Około 650 000 ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie a stamtąd 150 000 do przymusowej pracy w Niemczech, a 50 000 do obozów koncentracyjnych.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano szereg uroczystości i wydarzeń, których niezmiennym elementem będzie zawycie syren o godz. 17:00. Oto, w jaki sposób rocznicę zbrojnego zrywu z sierpnia 1944 roku będą obchodzić mieszkańcy miast naszego powiatu.

Grodzisk Mazowiecki
Jak już wcześniej informowaliśmy, grodziskie obchody 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się od gry miejskiej „Powstanie ’44 – Gotowi na godzinę „W”. ​Start nastąpi o 14:30 w Mediatece przy ul. 3 maja 57, tam też do godz. 15:00 prowadzone będą zapisy. Trasa zostanie zamknięta o 16:30.
O 17:00 w kościele pod wezwaniem Św. Anny przy pl. Zygmunta Starego 2A, odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.
O 18:00 nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Straceń na placu Wolności.
O 20:00 w Parku Skarbków rozpocznie się koncert patriotyczny „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” w wykonaniu zespołu „Leśni”. Grupa wykona program, na który złożą się piosenki partyzanckie i wojskowe. Wystąpią: Ula Blaszyńska – wokal, Julia Grabska – skrzypce, wokal, Gabrysia Domańska – wokal, Zbigniew Sękulski – akordeon i wokal, Tomasz Onezorge – saksofon i wokal, Krzysztof Domański – gitara, Tadeusz Leszek – kontrabas. Narratorem widowiska będzie Dariusz Jankowski.

Podkowa Leśna
O 17:00 na Cmentarzu Miejskim
przy ul. Ogrodowej, burmistrz Artur Tusiński i przewodniczący Rady Miasta Michał Gołąb, oddadzą hołd poległym bohaterom, składając kwiaty i zapalając światło pamięci za waleczność oraz odwagę uczestników Powstania.
O 20:30 w Kinie na dechach (łąka przed Pałacykiem Kasyno) zaprezentowany zostanie film dokumentalny Ewy Golis o Księdzu Leonie Kantorskim "Brat Leon". Niezwykły, długoletni proboszcz podkowiańskiej parafii, urodził się w 1918 roku, był więc równolatkiem niepodległej Polski. Druga propozycja to fabularyzowany film dokumentalny z 1935 roku „Sztandar wolności”, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Milośników historii ucieszy wiadomość, że produkcja została poddana rekonstrukcji cyfrowej w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym.

Milanówek
Od godz. 14:30 Harcerze z hufca im. Janusza Kusocińskiego i Milanowskie Centrum Kultury zapraszają na grę miejską „Milanówek pamięta o historii”. Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z Powstaniem znajdujące się na terenie miasta. Rejestracja uczestników będzie prowadzona za Pomnikiem Bohaterów, na Skwerze Stefana Starzyńskiego, przy ul. Kościuszki. Dla uczestników gry organizatorzy przewidzieli nagrody.
O godz. 17:00 na Cmentarzu Parafialnym na grobach walczących o wyzwolenie stolicy zostaną złożone kwiaty. Na Maszt Powstańczy zostanie uroczyście wciągnięta flaga państwowa.
O godz. 18.00 w kościele św. Jadwigi Śląskiej odbędzie się msza w intencji uczestników Powstania Warszawskiego.

Żabia Wola
O godz. 17:00 w Domu Kultury rozpocznie się koncert „(NIE) ZKAZANE PIOSENKI”. Do wspólnego śpiewania pieśni powstańczych, a także wysłuchania wspomnień bohaterów tamtych dni zapraszają: zespół „DoReMiRe”, chórek „Basta” i grupa „Trzeci dzwonek”.
 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Ważna data


To może Cię zainteresować: