1 sierpnia, jak co roku, oddaliśmy hołd powstańcom i mieszkańcom Warszawy, którzy już odeszli i z szacunkiem słuchaliśmy wspomnień tych, którzy jeszcze są z nami. W wielu miejscach na ternie powiatu grodziskiego i pruszkowskiego odbyły się z tej okazji uroczystości, z których relację zamieszamy.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego w Brwinowie

Oficjalnym obchodom towarzyszyła wystawa w Brwinowskim Pałacu Kultury, a także seans plenerowy w parku miejskim.

O godz. 17. na Rynku wybrzmiały syreny. W godzinę „W” mieszkańcy Brwinowa i goście oddali hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim. Po odśpiewaniu hymnu i złożeniu kwiatów przed pomnikiem Armii Krajowej zgromadzeni mieszkańcy i goście zostali zaproszeni do Brwinowskiego Pałacu Kultury, gdzie mogli obejrzeć wystawę pn. „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” opracowaną przez IPN. Wystawa prezentuje fotografie i informacje o powstańczym zrywie w stolicy w sierpniu i we wrześniu. Do 15 sierpnia wystawa będzie służyć jako kanwa gry miejskiej odbywającej się w różnych miejscach na terenie parku miejskiego.

Wieczorem w parku miejskim odbył się seans plenerowy filmu pt. „Zagłady redemptorystów Woli” opowiadający o największym mordzie na zakonnikach w czasie II wojny światowej. W pokazie uczestniczyło ok. 50 osób, a wśród nich był także reżyser i scenarzysta filmu Krzysztof Żurowski, który opowiadał o pracy nad filmem. Pokaz zorganizowało Stowarzyszenie Projekt Brwinów we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brwinowie. Na kolejny dziesiąty już taki wieczór filmowy organizator zaprasza już za rok.

Grodziskie obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Tradycyjnie grodziskim obchodom towarzyszą wyjątkowe gry miejskie. Tak też było i w tym roku, w przeddzień oficjalnych uroczystości. Niestety plany pokrzyżowała nieco pogoda. Motywem przewodnim tegorocznej gry była próba dołączenia do zgrupowania AK ,,Gąbka – Osa”, które działało na terenie Grodziska Mazowieckiego. Aby tak się stało należy wykazać się wielką odwagą oraz sprawnością fizyczną. Dlatego trzeba przejść wyczerpujące szkolenie obejmujące organizowanie kuchni polowej, przemytu towarów, tworzenie propagandowych materiałów a także szkolenia z dokonywania sabotaży.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Św. Anny, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Straceń na Placu Wolności. Uroczystości kończył koncert piosenek powstańczych „Gdzie ta harmoszka” w wykonaniu zespołu Ferajna Jastrzębskiego.

Milanówek uczcił 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczystości milanowskie rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie w grobach znaczonych białymi krzyżami, leżą warszawiacy zmarli w szpitalach ewakuowanych z Warszawy do milanowskich willi.

Tu o 17:00 zawyła syrena uruchomiona przez harcerzy z Hufca ZHP im. Janusza Kusocińskiego, tu poczty sztandarowe: harcerzy, milanowskich szkół i rycerzy Jana Pawła II oddały hołd zmarłym powstańcom, tu modliliśmy się wraz z proboszczem parafii św. Jadwigi  Śląskiej - Grzegorzem Jaszczykiem w intencji ofiar Powstania Warszawskiego pochowanych na  milanowskim cmentarzu. Tu pod  obeliskiem zostały złożone kwiaty: przez burmistrza, harcerzy, organizacje pozarządowe, przedstawicieli szkół, dwie radne, dużą grupę najmłodszych mieszkańców Milanówka z Przedszkola Nr 1 „Pod Dębowym Listkiem”, Milanowskie Centrum Kultury oraz przedstawicielkę PiS i tu burmistrz Piotr Remiszewski wygłosił krótkie patriotyczne przemówienie.

Następnie, w kościele św. Jadwigi Śląskiej wspólnie modliliśmy się w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim oraz o zdrowie i pomyślność tych powstańców, którzy jeszcze żyją. Proboszcz parafii wygłosił patriotyczną homilię, zwracając uwagę na flagę, wiszącą nad ołtarzem, którą kilka lat temu znaleziono w parafii, a którą przed wielu laty ze śladami krwi wyciągnięto z  gruzów zniszczonej Warszawy. Podczas uroczystości na milanowskim cmentarzu oraz w kościele był również obecny zastępca burmistrza – Marcin Bąk.

Po mszy św. mieliśmy okazję obejrzeć Wystawę okolicznościową, znajdującą się na ogrodzeniu kościoła św. Jadwigo Śląskiej, od strony ul. Kościuszki, której organizatorami są: Komitet Organizacyjny „Pamiętamy 10 sierpnia 1944 – Milanówek”, Zarząd Środowiska „Mielizna” Obwód „Bażant” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Milanówku, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku. Zachęcamy do jej obejrzenia.

78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Nadarzynie

Uroczystości jak co roku, rozpoczęły się o godz. 16:40 na placu Poniatowskiego w Nadarzynie, gdzie odbył się apel przygotowany przez harcerzy z Nadarzyńskiego Szczepu Wataha im. Żołnierzy Wyklętych. Następnie odśpiewany został hymn przy akompaniamencie Orkiestry OSP Nadarzyn.
O godzinie 17:00 zawyły syreny, a zgromadzeni na placu minutą ciszy uczcili pamięć powstańców i ofiar cywilnych.

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Piastowie

Uroczystości rozpoczęły się już w niedzielę mszą św. w kościele Chrystusa Króla Wszechświata. 1 sierpnia w godzinę W mieszkańcy Piastowa spotkali się na ternie Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie uroczyście złożono kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego. Uroczystość uświetniła „Muzyczna opowieść o Powstaniu Warszawskim” w wykonaniu zespołu „Sonanto”

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na podkowiańskim cmentarzu

Uroczystości, podczas których mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta oddali hołd poległym bohaterom rozpoczęły się o godzinie 17.00 na Cmentarzu Miejskim. Złożone zostały kwiaty i zapalone światło pamięci za waleczność oraz odwagę wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego.

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Pruszkowie

Uroczystości rozpoczęły się równolegle m.in pod tablicą poświęconą pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego zlokalizowaną przy ul. Waryńskiego 1. Warto dodać, że przed samymi obchodami na murze elektrowni powstał mural upamiętniający bohaterów.

W obchodach w Pruszkowie udział wzięli m.in.: rodzina Karola Janusza – uczestnika walk o budynek elektrowni Pruszków, przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie, Światowej Federacji Polskich Kombatantów oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło nr 6 w Pruszkowie, Michał Kamiński Wicemarszałek Senatu RP, Kinga Gajewska Poseł na Sejm RP, Zdzisław Sipiera Poseł na Sejm RP, Harcerze Hufca Pruszków im. Andrzeja Romockiego „Morro", Orkiestra Dęta Pruszkowianka, Strzelcy Rzeczypospolitej, przedstawiciele Stowarzyszeń, Organizacji i ugrupowań politycznych z terenu powiatu pruszkowskiego oraz mieszkańcy powiatu.

Po złożeniu kwiatów odbyło się tradycyjne śpiewanie pieśni powstańczych. Mieszkańcy powiatu pruszkowskiego wzięli udział w koncertach: „Pruszków śpiewa (nie)zakazane piosenki” z Kapelą Warszawską oraz PROJEKT 44.

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Żabiej Woli

W Żabiej Woli mieszkańcy o 17.00 zebrali się przed Domem Kultury. Wraz z dźwiękiem strażackich syren rozpoczęły się uroczystości, które miały wprawić uczestników w zadumę i refleksję nad wydarzeniami z sierpnia 1944 roku. Bohaterów Powstania uczczono poprzez program slowno-muzyczny, który dla publiczności wykonały zespoły Trzeci Dzwonek i DoReMiRe. Było również wspólne odśpiewanie pieśni powstańczych, wspominanie Józefa Szczepańskiego w 100. rocznicę urodzin oraz przemówienie Pana Józefa Andrzeja Jendrycha - Zasłużonego dla Gminy Żabia Wola, który podzielił się z uczestnikami swoim wspomnieniami z okresu Powstania.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: