Uczcili pamięć bohaterów

fot. Mariusz Marcysiak

1 sierpnia mieszkańcy naszej okolicy uczcili pamięć uczestników Powstania Warszawskiego.

W niedzielę 30.07.2023 r. na terenie Mauzoleum w Pęcicach przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej odbyły się uroczystości upamiętniające 79. Rocznicę Powstania Warszawskiego oraz Bitwy i Egzekucji w Pęcicach.

Mauzoleum w Pęcicach jest wyjątkowym miejscem. Spoczęło tam 91 powstańców z IV Obwodu Ochota, batalionu Zośka oraz harcerze Szarych Szeregów walczący z oddaniem i poświęceniem z niemieckim wojskim podczas odwrotu z Warszawy 2 sierpnia 1944.

Tego dnia mieliśmy okazję wysłuchać koncertu patriotycznego w intencji poległych w wykonaniu Wojciecha Bardowskiego i Rafała Grządka. Celebrowana była msza święta polowa, po której odbył się apel pamięci i składanie kwiatów na powstańczej mogile.

Poniedziałkowe uroczystości w Komorowie rozpoczęły się w przededniu wybuchu Powstania Warszawskiego na skwerze im. ks. Tadeusza Kozłowskiego. Tam zebrani mieszkańcy wraz z zespołem „Kapsel” śpiewem pragnęli uczcić pamięć powstańców. Niektórzy z nich pamiętali te wydarzenia. Warto zaznaczyć, że organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów „Komorowianie”.

1 sierpnia mieszkańcy uczcili pamięć poległych pod pomnikiem Powstańców Warszawskich w Michałowicach. Nie mogło również zabraknąć pieśni powstańczych, które wykonał chór „Michałowiczanka”.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Uczcili pamięć bohaterów


To może Cię zainteresować: