Zakończył się remont zabytkowego, pochodzącego z okresu I wojny światowej, cmentarza w Pęcicach.

Cmentarz ma ogromną wartość historyczną. Pochodzi z okresu I wojny światowej, a znajduje się w Pęcicach, niedaleko pomnika-mauzoleum oraz zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego. W tym miejscu spoczywa 49 żołnierzy niemieckich i 218 rosyjskich z pierwszej wojny światowej, którzy polegli jesienią 1914. Doszło wówczas do rosyjskiego kontrataku, który odbił wieś, a miejscowa ludność została ostrzelana przez niemiecką artylerię. Pochowano tu także Polaka – Ignacego Tarczyńskiego – poległego w 1914 r.

Jak poinformowała Wójt Michałowic - Małgorzata Pachecka - Odrestaurowane zostały dwa drewniane krzyże świadczące o wielokulturowości śródpolnej mogiły i jej historii. Sama mogiła również otrzymała nowe obrzeża. W poprawionym ogrodzeniu pojawiła się nowa, stylizowana na I połowę XX wieku brama, której kształt uzgodniliśmy z konserwatorem zabytków.

Wwartość remontu zabytkowego cmentarza w Pęcicach wyniosła 142 944,93 zł .Warto zaznaczyć, że gmina Michałowice otrzymała  70 000 zł dofinansowania z Samorządu Województwa Mazowieckiego na remont ten cel.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pierwszowojenny cmentarz przeszedł remont


To może Cię zainteresować: