Gmina Michałowice otrzymała  70 000 zł dofinansowania z Samorządu Województwa Mazowieckiego na remont zabytkowego cmentarza w Pęcicach pochodzącego z okresu I wojny światowej. Kwotę tą dopełni blisko 73 000 zł, które zostaną przeznaczona ze środków własnych budżetu gminy. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie prac, które nadadzą nowego, zadbanego oblicza.

Obecnie cmentarz jest w złym stanie. Konieczne jest wzmocnienie skarpy cmentarnej oraz wymiana na nowe dużych, dębowych krzyży znajdujących się na jego środku. Zniszczone betonowe ogrodzenie wymaga naprawy ubytków i pęknięć, a skradziona kilkadziesiąt lat temu zabytkowa brama cmentarna zostanie odtworzona wraz z furtkami. W ramach prac zostaną także naprawione betonowe obrzeża mogił – powiedziała Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice

Cmentarz ma ogromną wartość historyczną. Pochodzi z okresu I wojny światowej, a znajduje się w Pęcicach, niedaleko pomnika-mauzoleum oraz zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego. W tym miejscu spoczywa 49 żołnierzy niemieckich i 218 rosyjskich z pierwszej wojny światowej, którzy polegli jesienią 1914. Doszło wówczas do rosyjskiego kontrataku, który odbił wieś, a miejscowa ludność została ostrzelana przez niemiecką artylerię. Pochowano tu także Polaka – Ignacego Tarczyńskiego – poległego w 1914 r.

Cała wartość remontu zabytkowego  cmentarza w Pęcicach wyniesie 142 944,93 zł

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Gmina Michałowice otrzymała dofinansowanie na remont zabytkowego cmentarza w Pęcicach


To może Cię zainteresować: