Podsumowanie roku inwestycyjnego w Powiecie Pruszkowskim

Ten rok dla powiatu pruszkowskiego był rokiem wielkich inwestycji przy rekordowym budżecie. Najważniejsze z nich w rozmowie z Kamilem Kubackim wymienia wicestarosta powiatu pruszkowskiego Grzegorz Kamiński.

O!: Jakie najważniejsze inwestycje udało się w tym roku zrealizować?
GK: Wiele udało się w tym zakresie zrobić, choć zamierzaliśmy wykonać jeszcze więcej. Niestety, wiadomo, że sprawy covidowe powodowały dużo trudności dla wykonawców, co przełożyło się na opóźnienia w realizacji zadań. Udało nam się natomiast wykonać budowę hali praktyk szkolnych z zapleczem sanitarno-szatniowym przy Zespole Szkół nr 1 w Pruszkowie za 4.890.122 zł. Jest to o tyle ważna inwestycja, że do tej pory uczniowie tej szkoły odbywali praktyki na hali w Grodzisku Maz. Dodatkowo zmodernizowaliśmy budynek szkoły w zakresie likwidacji barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami poprzez m.in. wybudowanie dodatkowej windy z podjazdami. Udało się także zmodernizować budynek Liceum im. T. Zana w Pruszkowie, gdzie zapewniliśmy klimatyzację za 372.00 zł. Cały czas jesteśmy też przed rozbudową Liceum im. T. Kościuszki w Pruszkowie i prawdopodobnie jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na wybór wykonawcy, bo budynek nie spełnia w zasadzie żadnych standardów. Kolejną taką inwestycją jest rozbudowa Szkół Specjalnych i budowa basenu w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Pruszkowie.

O!: Ale to nie jedyne inwestycje kubaturowe w powiecie.
GK:  Tak. Jeżeli chodzi o kolejne ważne inwestycje, to wykonaliśmy dokumentację projektową i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę dotyczące rozbudowy i przebudowy budynku przy ul. Kraszewskiego 18 w Pruszkowie. To jest tzw. Willa pod Bocianem, którą chcemy w części przeznaczyć pod działalność organizacji pozarządowych. Ten budynek będzie właśnie przeznaczony na spotkania, gdzie organizacje będą mogły ustalać priorytety i realizować ciekawe wydarzenia dla mieszkańców całego powiatu. Jest to obiekt zabytkowy i musieliśmy uzgodnić wszystko z konserwatorem zabytków tak, aby zachować charakter willi, która ma swoją historię, także tę smutną, związaną z okresem II Wojny Światowej. Nie zapominajmy również o budowie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób niepełnosprawnych w Brwinowie. Tu jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji projektowej.

O!: Ważne inwestycje dla mieszkańców to również infrastruktura drogowa.
GK:  W tym roku przebudowaliśmy ul. Józefowską we wsi Krosna i Koszajec w Gminie Brwinów za kwotę 2.570.000 zł, z czego dofinansowanie z gminy wynosiło 800.000 zł. We wsi, gdzie jest dużo zwartej zabudowy, ta droga wyglądała fatalnie. W tej chwili jest tu chodnik i barierki odgradzające stawy, więc teraz to zupełnie inaczej wygląda. Kontynuacją tej inwestycji jest konserwacja nawierzchni ul. Długiej w miejscowości Biskupice, która bezpośrednio łączy się z ul. Józefowską w miejscowości Krosna. Dzięki takiemu połączeniu kierowcy jadący do wsi Moszna mogą ominąć Brwinów, który i tak jest przeciążony pod względem ruchu drogowego. W planach mamy dalszą przebudowę dróg w Żółwinie i Owczarni. Te drogi nie wytrzymują takiego obciążenia ruchem. Obecnie jesteśmy w trakcie uzgodnień, jeśli chodzi o ul. Kazimierzowską, która jest przedłużeniem tej ulicy w Milanówku. Bardzo ważna jest też budowa ścieżki rowerowej w Michałowicach za kwotę 971.000 zł z dofinansowaniem gminy.

O!: Ważna jest kwestia bezpieczeństwa.
GK: Udało nam się wybudować kilka rond. W miejscowości Wypędy przy węźle Puchały w Gminie Raszyn powstało rondo za kwotę 1.274.000 zł. Podobnie jest w Młochowie w Gminie Nadarzyn, gdzie rondo powstało za kwotę 1.632.000 zł i w Żółwinie w Gminie Brwinów, gdzie rozbudowano skrzyżowanie za kwotę blisko 250.000 zł. Rondo budujemy również w miejscowości Łady w Gminie Raszyn, gdzie na środku skrzyżowania stała kapliczka i było tam niebezpiecznie. Jeszcze w tym roku zakończymy budowę mostu z ciągiem pieszo-rowerowym na Utracie w miejscowości Moszna-Wieś w kierunku Domaniewa za kwotę 1.177.000 zł. Dodatkowo wykonujemy sygnalizacje świetlne przy pomocy Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg za 1.665.000 zł. Są to m.in. światła przy ul. Sportowej i Żwirowej w Brwinowie, ul. Powstańców Warszawy i Granicznej w Regułach i ul. Dworcowej w Piastowie, a przy współpracy z Gminą Brwinów wykonaliśmy również mierniki prędkości przy kilku drogach w powiacie. To takie główne inwestycje, które częściowo już udało nam się zrealizować w tym, a częściowo będą realizowane w przyszłym roku.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: