Nie jest dobrze z naszym powietrzem

Polski Alarm Smogowy podsumowuje i kończy tegoroczną kampanię “Zobacz czym oddychasz. Zmień to” Siedem instalacji mobilnych płuc odwiedziło aż 56 miejscowości w ośmiu województwach. W naszej okolicy stanęły m.in na terenie gminy Michałowice. Mimo łagodnej zimy w wielu miejscowościach płuca przybrały szary, a nawet czarny kolor, pokazując czym oddychają mieszkańcy miast i wsi.

Niestety jak czytamy w raporcie dla mieszkańców naszej okolicy nie mamy dobrych wiadomości. W Warszawie powietrze było czystsze niż na jej obrzeżach. Przyczyniła się do tego najszybsza na mazowszu likwidacja pieców niespełniających żadnych norm - Likwidacja ponad 80% kopciuchów w Warszawie, to dobra wiadomość dla warszawiaków. - mówił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego - Druga jest taka, że mieliśmy wyjątkowo ciepłą zimę, to też powodowało, że nawet te 2500 warszawskich kopciuchów nie dymiło.

Niestety w warszawskim obwarzanku wciąż funkcjonuje 41 tyś. kopciuchów, a jak wynika z raportu Mazowsze jest tym województwem, w którym problem ten rozwiązywany jest najwolniej. Dane dla Mazowsza dziwią tym bardziej, że od 1 stycznia 2023 r. w tym województwie obowiązuje uchwała antysmogowa, która zakazuje funkcjonowania pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno, czyli tzw. „kopciuchów”.

– To ciekawe i niepokojące zestawienie – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS – dlaczego to Mazowsze lekceważy stan jakości powietrza? Województwo śląskie postrzegane do niedawna jako najmocniej zanieczyszczone w kraju wychodzi na pozycję lidera w walce ze smogiem. Widać to po liczbie wymian kotłów – co wskazuje na determinację mieszkańców oraz władz gminnych by walczyć z problemem. Jeśli ta tendencja się utrzyma to wydaje mi się, że już wkrótce możemy się spodziewać sytuacji, w której to mazowieckie gminy staną się smogowymi liderami.

Pozytywem, który możemy znaleźć w raporcie jest niewątpliwie wysoka, 5 pozycja Grodziska Mazowieckiego pod kątem wymiany “kopciuchów” w województwie mazowieckim. Wiele gmin prowadzi w ostatnich latach aktywne wsparcie dla mieszkańców w pozyskiwaniu środków na wymianę pieców. Miejmy nadzieje, że i one wkrótce dołączą do grona liderów zmian.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: