W jesiennym chłodzie, 29 września 2022 roku miał miejsce długo wyczekiwany, już 19. Młodzieżowy Rajd Pęcicki, organizowany przez nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi. Wydarzenie to, które jest tradycją szkoły, ma na celu uczczenie pamięci żołnierzy Armii Krajowej należących do IV obwodu „Ochota”, którzy zginęli w Bitwie pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 roku.

Od wielu lat sam rajd Pęcicki, jak i imprezy towarzyszące, odbywa się pod patronatem Wójt Gminy Michałowice - tak było również  w tym roku.

O godzinie 8.00 uczniowie wszystkich klas 7 i 8 zebrali się przed budynkiem naszej szkoły. Rajd organizowali, jak co roku, nauczyciele: Pani Elżbieta Gąsior, Pani Beata Wiszniewska oraz Pan Tomasz Matuszewski, z pomocą Pani Anny Adamczewskiej i Pani Małgorzaty Rec.

Rajdowo - powstańcze stroje większości uczniów podkreślały atmosferę uroczystości. Część z nich założyła na ramię biało - czerwone opaski, a wybrane osoby niosły transparenty, przygotowane  w ramach patronatu przez Urząd Gminy Michałowice, z odpowiednimi hasłami oraz symbolem Polski Walczącej.

O godz. 8.20 młodzież wyruszyła  w drogę. Trasa prowadziła przez Las Komorowski oraz ulicami Komorowa i Pęcic. Ze względów bezpieczeństwa przemarsz był zabezpieczany przez patrol policji. Ponieważ trasa była dosyć długa, około godziny 9.20 organizatorzy ogłosili krótką przerwę na odpoczynek i posiłek przy malowniczym Zalewie Komorowskim. Przed godziną 11.00 wszyscy dotarli  pod Pomnik Mauzoleum w Pęcicach. Na miejscu stawili się również absolwenci  szkoły w Nowej Wsi oraz uczniowie szkół podstawowych w Komorowie i Michałowicach.

Podczas uroczystości przy mogile Powstańców obecni byli: Pani Małgorzata Pachecka - Wójt Gminy Michałowice, Pani Jadwiga Jodłowska - dyrektor  szkoły w Nowej Wsi, Pani Agnieszka Raczyńska-Bigaj- wicedyrektor, Pan Edward Kozłowski -wiceprzewodniczący Rady Gminy, Pani Elżbieta Biczyk - radna Gminy, Pani Małgorzata Brejnak - przedstawicielka CUW, Pani Aleksandra Sobiesak i Pani Anna Szczepaniak - wiceprzewodniczące Rady Rodziców, dyrektorzy, wicedyrektorzy i nauczyciele szkół  w Komorowie i Michałowicach, Pan Piotr Koprzywa - Fundacja Dwór Polski, Pan Robert Marciniak - dyrektor Zespołu Szkół Nr 26 w Warszawie.

Tradycyjnie wśród przybyłych znaleźli się Goście związani z organizacją „Rajdu po Kamienistej Drodze”: Pan Jan Piwnik – Prezes Klubu PTTK „Varsovia” organizator „Rajdu po Kamienistej Drodze”, Pan Jerzy Pamrów - wieloletni Prezes Klubu PTTK „Varsovia”, współorganizator „Rajdu po Kamienistej Drodze”, Pan Włodzimierz Majdewicz - współorganizator ”Rajdu po Kamienistej Drodze”, społeczny projektant plakietek, medali i znaczków rajdów do Pęcic. Szczególnie cieszy obecność absolwentów naszej szkoły, wśród nich Kacpra Gawina – kadeta Zespołu Szkół Mundurowo- Technicznych w Ostrowie, jednocześnie strzelca Związku Strzeleckiego Niepodległość. Wartę przy mogile Powstańców trzymali razem  z nim: starszy kapral Andrzej Steinberg, strzelec Emilia Hołuj.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów szkół i odśpiewania hymnu państwowego, po czym wytypowane osoby złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą pamiątkową z nazwiskami poległych.

Po powitaniu zgromadzonych przez Panią dyrektor Jadwigę Jodłowską, ksiądz Jan Lech ze szkoły w Nowej Wsi odmówił modlitwę za ofiary Boju pod Pęcicami. Pani Małgorzata Pachecka, Wójt Gminy Michałowice,  w swojej wzruszającej mowie odniosła się do - oby zamkniętej raz na zawsze - tragicznej historii poległych  w Pęcicach.

Historię  rajdów i imprez towarzyszących,  a także  informacje na temat Klubu PTTK „Varsovia” przedstawił Pan Jan Piwnik – obecny prezes. W tym roku w imieniu wyróżnionych medalami pamiątkowymi „Orzeł Pęcicki”, Pani Mirosławy i Pana Ryszarda Ornowiczów - działaczy Klubu PTTK „Varsovia” ,  z rąk Pani Wójt odebrali je przedstawiciele Klubu „Varsovia”.

Po wystąpieniach odbyło się wręczenie nagród dla wyróżnionych osób w Międzyszkolnym Konkursie Literacko - Plastycznym ,,Ci, co zginęli w walce...’’,organizowanym co roku przez Panią Beatę Wiszniewską. W kategorii literackiej I miejsce – Nagrodę Wójta Gminy Michałowice zdobyła Weronika Wrzos, II miejsce przypadło Michałowi Jeżowi, a III – Hannie Mojeckiej, wszyscy to uczniowie naszej szkoły. Wyróżnieni  w kategorii literackiej  to: Olgierd Skubis, Karol Żak – ze szkoły  w Michałowicach, oraz Maria Czerepińska z Nowej Wsi.  W kategorii plastycznej uhonorowano uczennice  z Nowej Wsi. Są to: I miejsce, Nagroda Wójta Gminy Michałowice - Wiktoria Ślepokura, II miejsce - Aniela Filimon, III miejsce - Julia Rokita, wyróżnienia: Weronika Wrzos, Emilia Wudarczyk, Aleksandra Banach.

Nowością od zeszłego roku jest przyznawanie nagród  w obu kategoriach przez Fundację Dwór Polski. Tym razem laureatki to: Weronika Wrzos  w kategorii plastycznej oraz Maria Czerepińska  w kategoii literackiej.

Miłym akcentem było wykonanie utworu ,,Dziś idę walczyć mamo’’ przez uczniów szkoły w Nowej Wsi - Antoninę Rak, Jakuba Maliszewskiego i Hannę Mojecką, oraz piosenka ,,Warszawskie dzieci’’ w wykonaniu Zofii Jury i Hanny Mojeckiej.

Przedstawiciele uczniów z Komorowa przygotowani przez Pana Daniela Wolborskiego,  nauczyciela historii, przybliżyli uczestnikom ważne postacie  z rodziny Grocholskich,  a piosenki  w wykonaniu uczennic ze szkoły  w Michałowicach, przygotowanych przez Pana Kamila Połodziuka, nauczyciela historii, umiliły czas uroczystości.

Zaprezentowane zostały również wyniki Gry Terenowej ,,Pęcice ’44’’ organizowanej  w naszej szkole przez Panią Annę Adamczewską i Pana Tomasza Matuszewskiego. Nagrodzeni zostali Bartłomiej Gryzik  oraz Michał Jeż.

Pod koniec części oficjalnej delegacja uczniów  z Panią Elżbietą Gąsior udała się do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, żeby złożyć hołd śp. Pani Krystynie Serwaczak – strażniczce pamięci „Orląt Pęcickich”.

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy wraz ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowej Wsi tradycyjnie przygotowali dla uczestników plenerowy poczęstunek, na który składała się pyszna grochówka, gorąca herbata oraz bułki. Uczniowie mogli posilić się także własnym prowiantem. Po godzinie 14.00 wszystkie klasy wróciły autokarami do swoich szkół.

XIX Rajd Pęcicki jak co roku przywołuje żywe wspomnienia tamtych tragicznych dni, które nigdy nie powinny zostać zapomniane. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za tegoroczne chwile refleksji i  cieszymy się na kolejny XX Jubileuszowy Rajd Pęcicki, który już dziś napawa nas dumą.

Zapraszamy za rok!

W imieniu organizatorów

Maja Graczyk - uczennica klasy 8a w Nowej Wsi

Beata Wiszniewska - nauczycielka, organizatorka Rajdu

zdjęcia: Robert Marczak

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: XIX Młodzieżowy Rajd Pęcicki za nami


To może Cię zainteresować: