Jubileusz 10-lecia działalności grodziskiego UTW

Od uroczystego odśpiewania „Gaudeamus Igitur” rozpoczęły się 10 marca 2016 roku obchody jubileuszu 10-lecia działalności grodziskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na przybyłych tego dnia, do wypełnionej niemal po brzegi sali kinowej grodziskiego Centrum Kultury gości, czekało wiele wspomnień i wzruszających chwil.

Podczas gali prowadzonej przez dziennikarza, Pawła Oksanowicza, złoci studenci oraz organizatorzy grodziskiego UTW – Stowarzyszenie Europa i My, mieli okazję wysłuchać wielu gratulacji i podziękowań od przybyłych gości. Wielokrotnie podkreślano w nich szczególną rolę pomysłodawczyni i koordynatorki tej inicjatywy, pani Krystyny Rymaszewskiej-Prędkopowicz.

Reprezentująca Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Bożena Żelazowska, przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wręczyła grodziskiemu Uniwersytetowi medal „Pro Masovia” za realizację działań, które wybitnie przyczyniły się do społecznego rozwoju Mazowsza. Przekazała także listy gratulacyjne osobom zaangażowanym w tworzenie i funkcjonowanie UTW: Krystynie Rymaszewskiej-Prędkopowicz - pomysłodawczyni i koordynatorce UTW, Alicji Podlewskiej-Paciorek – pomysłodawczyni i dyrygentce Chóru UTW „Fermata” oraz najaktywniejszym przedstawicielkom samorządu słuchaczy UTW: Fabianie Rafalskiej, Alicji Zdrojewskiej, Bożennie Zielińskiej oraz Małgorzacie Pawłowskiej. – Co mnie zawsze zachwyca w Państwa Uniwersytecie? – ta ciekawość świata, ciekawość poznawania, to dążenie do celu. Ale też wzajemne Państwa relacje. Wiem, że spotykacie się Państwo z ciekawymi ludźmi, że są wyjazdy do teatru, wykłady, wycieczki krajowe i zagraniczne. To naprawdę wspaniały dorobek. – kontynuowała Bożena Żelazowska. Z kolei koordynatorka programu Krystyna Rymaszewska-Prędkopowicz dodała, zwracając się do koleżanek i kolegów słuchaczy. – Bez Państwa nie byłoby Uniwersytetu!

Następnie gratulacje dla organizatorów i studentów UTW złożyli Starosta Grodziski Marek Wieżbicki oraz Jerzy Terlikowski Przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego. Gratulacje przekazali również Maria Grabowska Sekretarz Gminy Grodzisk Mazowiecki, Krystyna Płukis dyrektor Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II, prof. Zdzisław Ples rektor Podkowiańskiej Wyższej Szkoły Medycznej im. Zofii i Jonasza Łyko, Małgorzata Trębińska Przewodnicząca Rady Miasta Milanówka, Anna Janowska Przewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów w Milanówku, Stanisław Górecki Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów, Jadwiga Szwarclos – z-ca przewodniczącego Zarządu Związku Emerytów i Rencistów w Grodzisku Maz. Nie zabrakło gratulacji przedstawicieli zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych.

Dzięki specjalnie przygotowanemu na tę okazję fotokastowi z archiwalnymi zdjęciami z początków funkcjonowania uniwersytetu, wzbogaconego o archiwalną relacją Radia Bogoria, goście mogli cofnąć się w przeszłość UTW. Wręczono również wyróżnienia dla blisko 50 osób, które od 10 lat są słuchaczami „Uniwerku” oraz dla partnerów Uniwersytetu, którzy od lat wspierają jego działalność.

Oprócz okazji do wielu wzruszeń, wspomnień była również okazja do śmiechu i dobrej zabawy. Grodziska Telewizja GTV Twoja okolica dla słuchaczy UTW przygotowała materiał o tym, jak dzieci postrzegają Uniwersytet Trzeciego Wieku – czy wiedzą, co to jest i co się tam robi. Wśród odpowiedzi padały takie określenia jak: „jakiś uniwersytet, gdzie się uczą”, „trzeciego wieku to określenie czasowe”, „to jest taka szkoła, w której robi się trudniejsze rzeczy niż wcześniej”. A czego dziadkowie mogliby się jeszcze nauczyć: „matmy, chemii”, „chodzenia bez laski”, „mogą się nauczyć grzecznie zachowywać”, ale też padały takie określenia dzieci, że dziadkowie i babcie mogliby nauczyć się odpoczywać.

Część artystyczną rozpoczął występ uniwersyteckiego chóru „Fermata” pod batutą Alicji Podlewskiej-Paciorek. Gorącym zakończeniem gali był koncert zespołu „Tradicuba” pod kierownictwem Reia Caballo - pianisty, kompozytora i aranżera z Kuby oraz jubileuszowy tort, przygotowany przez pracownię cukierniczą Edwarda Błaszczyka.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Jubileusz 10-lecia działalności grodziskiego UTW


To może Cię zainteresować: