W sobotę 6 kwietnia 2013 r. w Willi Radogoszcz miał miejsce wernisaż wystawy kapliczek i "magicznych skrzyneczek" grodziskiego artysty Jacka Siedleckiego.

Jak wspomniał podczas otwarcia wystawy Łukasz Nowacki, prace Jacka Siedleckiego są uosobieniem i kwintesencją tego, co nazywa się sztuką lokalną. Pomimo to jego kreatywność, pomysły, wrażliwość przekraczają granice naszej gminy. Jest to człowiek wrośnięty w sztukę lokalną o wielkich umiejętnościach i żadna galeria nie powstydziłaby się prac Jacka.

W dorobku artysty są przede wszystkim kapliczki o charakterze sakralnym wykonane w stylistyce sztuki ludowej, ale można znaleźć także ciekawe pomysły kapliczek, wobec których autor używa określenia "magiczne skrzyneczki". Mają one charakter świecki, choć nie są pozbawione metafizycznego wyrazu. Wiele spośród małych poetyckich, niemal Chagall'owskich skrzyneczek pełnych jest tajemniczych znaków i symboli. Odnajdujemy w nich echa zaginionego świata bizantyńskich świątyń i okrętów odkrywających nieznane krainy. W starych wierzbach kryją się nimfy albo majaczy sylwetka Ukrzyżowanego, po niebie przetaczają się kule wielu słońc, a Skrzydlaty Lew nie chce zdradzić, czy przybył tu z Nami, czy zszedł ze średniowiecznego sztandaru...

W dzisiejszych czasach powoli zamiera nieodłącznie związana z polskim krajobrazem tradycja utrzymywania i pielęgnowania przydrożnych kapliczek. Wiele istniejących kapliczek ma niewiele wspólnego ze sztuką, dlatego warto przyjść w najbliższych dniach do Willi Radogoszcz i w chwili zadumy poznać te niezwykle oryginalne działa grodziskiego artysty.

 


JACEK SIEDLECKI - malarz, rzeźbiarz, witrażysta

Urodził się w Grodzisku Mazowieckim 2 lutego 1962 r. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

W malarstwie preferuje kameralne formy pasteli, w rzeźbie drobne formy z witrażowymi inkrustacjami. Stworzył też cykl fotomontaży - pełnych nostalgii i mistycyzmu subtelnych pejzaży. W ostatnich pracach łączy płaskorzeźbę z malarstwem, tworząc cykl „Magicznych skrzyneczek".

Wszystkich zainteresowanych zakupem prac Jacka Siedleckiego prosimy o kontakt pod numerem tel. 608 239 372

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Kapliczki i magiczne skrzynki Jacka Siedleckiego


To może Cię zainteresować: